86% pracowników deklaruje, że w święta najbardziej chcieliby otrzymać od firmy premię finansową. W rzeczywistości takiego benefitu spodziewa się jednak zaledwie 45% badanych. Jednocześnie 82% osób twierdzi, że ich obecna pensja pozwala na mniejsze wydatki niż w poprzednie święta - wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Co ciekawe, nie wszyscy pracownicy uważają, że powinni mieć wolne w Wigilię.
reklama
Wytchnienie w najbliższym czasie mogą dać nam dni wolne. W ostatnich dniach listopada rząd przegłosował projekt ustawy, w ramach którego Wigilia stanie się od 2025 roku dniem ustawowo wolnym od pracy. Z tą decyzją zgadzają się badani Pracuj.pl, spośród których aż 85% uważa, że jest to dzień o specjalnym statusie, który nie powinien być traktowany jako standardowy dzień pracy.
Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, niemal połowa (45%) polskich pracowników nie otrzymuje żadnych prezentów ani premii świątecznych w swoich firmach.
Aby sprawdzić, jak wygląda sytuacja w pozostałych organizacjach i poznać szczegółowe oczekiwania pracowników w tym zakresie, zespół Pracuj.pl przeprowadził badanie na 730 użytkownikach serwisu.
Aż 82% badanych uważa, że w te święta otrzymywana pensja pozwala na mniej zakupów niż w poprzednim roku. Nie dziwi zatem fakt, że aż 86% pracowników deklaruje, że najbardziej pożądanym przez nich benefitem w nadchodzącym okresie, byłaby jednorazowa świąteczna premia finansowa od pracodawcy.
Na drugim miejscu wśród oczekiwań znalazł się dodatkowy urlop na czas świąt, na który wskazuje 45% respondentów, a 36% liczy na upominki lub prezenty od pracodawcy.
Rzadziej wskazywanymi, lecz wciąż istotnymi benefitami są rozszerzenie pakietu świadczeń pozapłacowych (19%), świąteczne spotkanie na żywo (14%), czy możliwość wyboru akcji charytatywnej wspieranej przez firmę (11%).
Tyle samo badanych chciałoby, aby z okazji świąt przyznano nagrody dla najlepszych pracowników, a jedynie 4% marzy o organizacji imprezy tanecznej w tym okresie.
W okresie świątecznym oczekiwania pracowników koncentrują się na benefitach, które realnie wpływają na ich komfort i sytuację finansową. Premie świąteczne, dodatkowe dni wolne czy upominki to nie tylko gesty ze strony pracodawców, ale także sygnał, że ich wkład w funkcjonowanie firmy jest doceniany. W szczególnie trudnym okresie gospodarczym takie działania mogą mieć kluczowy wpływ na budowanie zaangażowania i lojalności zespołu.
72% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że spotkania świąteczne to ważna forma integracji pracowników. Jak wynika z badań – pracodawcy rozpoznają tę potrzebę. Blisko połowa pracowników deklaruje, że takie wydarzenie jest organizowane przez ich firmę.
Zdecydowana większość uczestników badania (66%) deklaruje, że wezmą udział w świątecznym spotkaniu firmowym.
Wśród powodów, dla których badani pracownicy nie planują udziału w firmowej wigilii, najczęściej pojawiają się:
Dyskusja o wolnej Wigilii towarzyszy polskim debatom publicznym od lat, a w tym roku nabiera szczególnego znaczenia. Pod koniec listopada Sejm przegłosował projekt ustawy, który przewiduje, że Wigilia Bożego Narodzenia stanie się dniem ustawowo wolnym od pracy.
Okres między Wigilią a Sylwestrem jest jednak dla wielu pracowników czasem na regenerację. 31% respondentów deklaruje, że weźmie urlop we wszystkie dni robocze, a 24% planuje skorzystać z części dni wolnych.
Z perspektywy pracodawców sytuacja wygląda różnie – 34% firm oferuje skrócony czas pracy zarówno w Wigilię, jak i Sylwestra, podczas gdy w 45% organizacji oba te dni pozostają zwykłymi dniami pracy.
Okres świąteczny to wyjątkowy czas, który powinien być okazją do budowania relacji i wzmacniania zaufania między pracownikami a pracodawcami. Decyzje dotyczące takich kwestii, jak skrócenie czasu pracy czy dodatkowe dni wolne, mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie firmy jako miejsca przyjaznego dla pracowników. To także szansa na pokazanie, że organizacja dba o dobrostan swojego zespołu, co w dłuższej perspektywie przekłada się na większe zaangażowanie i lojalność pracowników.
Święta to czas, który przynosi pracownikom nadzieję na miłe gesty ze strony pracodawców, niezależnie od wyzwań gospodarczych. Wyniki badania pokazują, że pracownicy doceniają różnorodne formy wsparcia – od świątecznych premii po spotkania integracyjne czy dodatkowy urlop. Takie inicjatywy nie tylko umilają ten wyjątkowy czas, ale także budują poczucie wspólnoty i wzmacniają relacje w organizacji, co może pozytywnie wpłynąć na atmosferę i zaangażowanie zespołu w nadchodzącym roku.
Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl
Badanie "Świąteczne oczekiwania w pracy" zostało przeprowadzone w listopadzie 2024 roku wśród 730 użytkowników serwisu Pracuj.pl. Pomiar został wykonany metodą CAWI (profesjonalnego formularza internetowego). Celem badania było poznanie świątecznych zwyczajów firm oraz planów urlopowych pracujących osób, związanych ze świętami Bożego Narodzenia, a także ich noworocznych postanowień dotyczących kariery.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|