Władze skonfiskowały bitcoiny, choć... nie wiadomo jak!

08-07-2013, 15:13

Pierwszego w historii skonfiskowania bitcoinów dokonała amerykańska agencja DEA, zajmująca się walką z narkotykami. Nie wiadomo tylko, w jaki sposób zatrzymano tę nietypową własność.

Kryptowaluta Bitcoin jest od pewnego czasu w obszarze zainteresowania władz, które próbują ją regulować podobnie jak usługi płatności. Problem w tym, że Bitcoin nie jest usługą płatności. W świetle prawa bitcoiny nie są nawet pieniędzmi.

Mimo to amerykańska agencja Drug Enforcement Administration (DEA) twierdzi, że skonfiskowała wirtualną walutę należącą do Erica Daniela Hughesa. Wiadomo tyle, że bitcoiny warte ponad 800 dolarów zostały zatrzymane jako własność używana lub nabyta w wyniku naruszeń przepisów antynarkotykowych.

Zagadka: jak skonfiskować bitcoiny?

DEA nie chce podawać większej ilości informacji, powołując się na dobro śledztwa. Tymczasem serwis Let's Talk Bitcoin! stara się dociec, w jaki sposób można skonfiskować cyfrową walutę. Teoretycznie DEA mogła przejąć kontrolę nad komputerem z nieszyfrowanym portfelem, ale w ten scenariusz raczej trudno w to uwierzyć.

Druga teoria jest taka, że organy ścigania przeprowadziły operację kontrolowanej sprzedaży narkotyków, korzystając z internetowej giełdy Silk Road, na której transakcje przeprowadzane są z użyciem bitcoinów. W tym celu funkcjonariusze mogli korzystać z wirtualnej waluty, a jeśli otrzymali jakieś Bitcoiny od Hughesa, nie mogli tego nie uwzględnić.

To tłumaczyłoby, dlaczego organy ścigania nie chcą wyjaśniać sprawy. Z prawnego punktu widzenia otrzymanie bitcoinów i spieniężenie ich można podciągnąć pod skonfiskowanie tym bardziej, że DEA ma prawo wcześniej wyzbyć się dóbr, które mogłyby stracić na wartości, gdyby były przechowywane.

Sonda
Czy konfiskowanie cyfrowych walut będzie coraz częstsze?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

W chwili obecnej wszystko wskazuje na to, że to pierwszy i jedyny przypadek skonfiskowania bitcoinów przez władze jakiegoś kraju. Jest to przypadek odosobniony i na tyle niewyjaśniony, że nie da się na jego podstawie wyciągać żadnych wniosków. Co najwyżej złośliwi zauważą, że władze prędzej skonfiskują bitcoiny, niż zrozumieją, że ta waluta nie stanowi pieniędzy ani usług płatności w znanej obecnie formie.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy