Władze ocenzurowały 1200 stron, ale nikt nie widział jak! Historia z Australii

17-05-2013, 13:31

Agencja rządowa ocenzurowała 1200 stron WWW, głównie niewinnych. Przez długi czas nie wiedziano, jak do tego doszło i kto jest za to odpowiedzialny. Teraz jest pewne, że prawo pozwalające na taką cenzurę rodzi ogromne problemy.

Co jakiś czas przez media przetacza się dyskusja o blokowaniu stron WWW w celu walki z nielegalnymi treściami. Wielu politykom cenzura wydaje się łatwym i szybkim środkiem rozwiązania wielu problemów, ale doświadczenia pokazują, że jest to raczej źródło nowych problemów.

Dziś australijskie media donoszą o tym, jak w władze Australii zablokowały 1200 niewinnych stron, w tym witrynę organizacji edukacyjnej Melbourne Free University. Najciekawsze jest jednak to, że przez długi czas trudno było ustalić, kto właściwie zablokował te strony i w jakim trybie.

Władze zablokowały? To znaczy kto?

Wszystko zaczęło się w kwietniu, gdy serwis Melbourne Times Weekly podał informacje o zablokowaniu strony Melbourne Free University. Niezależna uczelnia dowiedziała się od swojego dostawcy internetu tylko tyle, że strona została zablokowana przez "władze" z powodów "nieujawnionych" i nie ma sposobu na jej odblokowanie (zob. Australian government may have taken more than a thousand sites offline).

Blokada została nałożona 4 kwietnia. Już 12 kwietnia wszystko wróciło do normy, ale nic się nie wyjaśniło. Organizacje broniące wolności słowa przedstawiły różne teorie na temat powodów blokady, ale nikt nie potrafił zgadnąć, co się stało.

Różne instytucje państwowe zaprzeczyły swojemu udziałowi w blokadzie, m.in. prokurator generalny, policja i regulator mediów. Nikt natomiast nie zwrócił uwagi na to, że ASIC - australijski regulator rynku finansowego - jeszcze przed zastosowaniem blokady wydał komunikat ostrzegający przed pewnym oszustwem. W tym komunikacie ASIC przyznał się do zablokowania stron związanych z tym oszustwem.

zabawna grafika
Cenzura może wyglądać gorzej niż cenzurowana treść...

Regulator finansowy blokuje strony?

Dziś Delimeter oraz inne australijskie media podają, że winowajcą tajemniczej blokady był właśnie ASIC. Regulator finansowy mógł zablokować strony dzięki przepisom australijskiego prawa telekomunikacyjnego, które nakazuje dostawcom internetu udzielać pomocy władzom "o ile jest to konieczne" m.in. w celu "egzekwowania prawa karnego" (zob. Delimeter, Interpol filter scope creep: ASIC ordering unilateral website blocks).

Sonda
Czy walka z przestępczością wymaga środka, jakim jest blokowanie dostępu do stron WWW?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Nie od dziś mówiono, że przepisy te mogą być początkiem niekontrolowanej cenzury. Teraz pojawił się materialny dowód na potwierdzenie tej tezy. Stało się jasne, że każda agencja rządowa w Australii może sobie blokować strony właściwie bez nadzoru. Nie ma procedur informowania o blokadzie osób potencjalnie zainteresowanych (użytkowników i operatorów stron). Nie ma też procedur odwoływania się od blokady.

Nie ma sensu więcej rozpisywać się nad problemem australijskim, ale jest to dobry przykład tego, jak beztroskie może być podejście władz do blokowania stron WWW.

Czytaj: Autouzupełnianie Google nie może obrażać - uznał sąd najwyższy w Niemczech


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031