Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wizjonerskie "newsy" na prima aprilis (wideo) (akt.)

01-04-2009, 14:05

Przeglądarka sterowana gestami twarzy i przesyłanie zapachów przez internet – m.in. takie primaaprilisowe wiadomości dotarły do redakcji DI. Warto je przejrzeć. Trzeba przyznać, że niektóre są wizjonerskie.

Gesty twarzy zamiast gestów myszy

Bardzo ciekawą primaaprilisową informację prasową podesłała nam dzisiaj firma Opera Software. W komunikacie czytamy:

Opera Software ujawniła dzisiaj swoją najnowszą innowację przeglądarki Opera 10. Funkcja nazwana Face Gestures umożliwia każdemu właścicielowi kamery internetowej sterowanie przeglądarką przy użyciu tylko i wyłącznie ruchów mimicznych. Funkcja oparta o tę samą technologię, co Gesty Myszy, pozwoli surfować po sieci przy użyciu takich prostych gestów, jak: uśmiech, poruszenie rzęsami lub nosem. 

Z komunikatu wynika, że funkcja Face Gestures powstała w wyniku wspólnego projektu Opera Software i Norweskiej Służby Wywiadowczej (NIS). Po siedmiu latach badań i testów uruchomiono najbardziej zaawansowaną na świecie technologię rozpoznawania ruchów twarzy, używając jedynie JavaScriptu, HTML i CSS. By aktywować Face Gesture, wystarczy wcisnąć klawisz F8 :-).

Film prezentujący gesty zamieszczamy poniżej:

 

Trzeba przyznać, że ekipie Opera Software nie brakuje fantazji. Ciekawie musiałby wyglądać użytkownik, który siedzi przed komputerem i robi do przeglądarki różne miny. Byłoby to szczególnie interesujące przy korzystaniu z publicznych hot-spotów.

Zapachy przez internet

Z kolei telewizja interaktywna ITTV donosi o opracowaniu technologii przesyłania zapachów przez internet.

- Aby "wąchać" na odległość wystarczy komputer klasy PC i laptop lub telefon komórkowy z dostępem do sieci internet. Aby móc odbierać zapachy z odległych miejsc, trzeba wejść na stronę emitującą zapachy, włączyć w komputerze lub laptopie głośniki, a w telefonie komórkowym mieć aktywny dostęp do pakietowej radiowej transmisji danych – podaje ITTV.

W ten sposób telewizja promuje swoją transmisję z bocianiego gniazda w Przygodzicach. ITTV podaje, że po połączeniu transmisji z przekazem z gniazda w prawym górnym rogu obrazu będzie znajdował się animowany nos - to oznacza, że transmisja zapachów jest aktywna. Transmisję tę (w poprzednich latach bardzo popularną) znajdziemy na stronie www.bociany.ittv.pl oraz dla telefonów komórkowych pod adresem wap.bociany.ittv.pl.

Co ciekawe, przesyłanie zapachów przez internet nie musi być całkowitą fikcją. W przeszłości urządzenie, które potrafi zarejestrować zapach, a następnie odtworzyć go w dowolnym momencie, skonstruowali naukowcy z Tokyo Institute of Technology. Nie był to prima aprilis.

YouTube do góry nogami

YouTube do góry nogami
fot. DI, zrzut z ekranu - YouTube do góry nogami
Ciekawie zażartował sobie z użytkowników serwis YouTube. Po wejściu na stronę filmu niektóre elementy pokazane są do góry nogami (np. propozycje filmów wideo na lewo od okna odtwarzacza). Zrzut przedstawiający „odwrócone” YouTube zamieszczamy obok.

AKTUALIZACJA I - Google przenosi się na Wawel

Dawkę nieco absurdalnego humoru zaserwowała nam firma Google. W obliczu kryzysu przenosi się ona na Wawel. Wszystko przy dźwiękach Requiem Mozarta :-). Film z ogłoszeniem Google można zobaczyć na YouTube.

Czekamy na kolejne prima aprilisy. Gdy tylko je otrzymamy, ten tekst zostanie zaktualizowany.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Gadu-Gadu - nowy polski portal