Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wirusy mobilne - liczne, groźne i "niedoceniane"

23-10-2006, 14:09

Złośliwe kody dla urządzeń przenośnych potrafią być tak samo groźne, jak szkodniki komputerowe. Mimo to większość użytkowników nadal zachowuje się tak, jakby problem ten w ogóle nie istniał - wynika z raportu Ewolucja mobilnego złośliwego oprogramowania opublikowanego przez Kaspersky Lab.

Zdaniem Aleksanda Gosteva - autora raportu - smartfony mogą być zagrożone infekcją za każdym razem, gdy przebywamy w zaludnionym miejscu, takim jak środki publicznego transportu, kino czy lotnisko.

Złośliwe i mobilne programy ewoluują w trzech głównych kierunkach. Mamy robaki rozprzestrzeniające się za pośrednictwem protokołów i usług smartfonów oraz trojany-wandale, które instalowały się wykorzystując błędy w systemie Symbian. Trzecią grupę stanowią trojany tworzone dla zysku finansowego.

Mimo że istnieje tylko kilka głównych typów zachowań, w rzeczywistości mobilne złośliwe programy występują w różnorodnych formach. Kaspersky Lab dysponuje obecnie kolekcją 31 odrębnych rodzin mobilnych, złośliwych programów.

Dwa lata temu głośno było o każdym wykryciu złośliwego programu dla telefonów komórkowych. W tym nie podaje się nawet ich nazw, a co najwyżej statystyki. Tylko firma Kaspersky Lab dodawała w tym roku do sygnatur zagrożeń średnio 10 nowych, mobilnych trojanów tygodniowo.

To powinno uświadomić zagrożenie. Symbian pozostaje najpopularniejszym systemem operacyjnym dla smartfonów, co wynika z faktu, iż z systemu tego korzystają wszystkie urządzenia wyprodukowane przez Nokię. Według Alexandra Gosteva, wiele czasu upłynie, zanim Windows Mobile przejmie udział w rynku od Symbiana.

Autor raportu podkreśla, że istniejące dzisiaj złośliwe kody dla urządzeń mobilnych mogą być tak samo szkodliwe jak ich komputerowe odpowiedniki. Ich zachowania obejmują m. in. wysyłanie SMS-ów, infekowanie plików, instalowanie aplikacji, blokowanie karty pamięci i kradzież danych.

Mimo to przeciętny użytkownik telefonu komórkowego jest mniej świadomy kwestii bezpieczeństwa niż przeciętny użytkownik internetu. Z drugiej strony nawet osoby, które już długo używają telefonów komórkowych, traktują mobilne szkodniki jako problem, który jeszcze nie występuje, albo który ich nie dotyczy - twierdzi Aleksander Gostev.

Raport pt. Ewolucja mobilnego złośliwego oprogramowania: przegląd, jest dostępny w encyklopedii wirusów firmy Kaspersky Lab.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab