Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wiosna blisko! Pierwszy "internetowy" bocian już jest

16-02-2015, 15:08

Już 14 lutego zaobserwowano bociana w jednym z gniazd, które można podglądać w internecie. O takich bocianach pisaliśmy nie raz, ale chyba jeszcze nigdy tak wcześnie.

Dziennik Internautów nigdy nie popierał inwigilacji, ale zawsze na wiosnę robiliśmy wyjątek od tej reguły, zachęcając Was do podglądania bocianów. Wydaje się to może dziwacznym zajęciem, ale nie jest gorsze od przeciętnego serialu. W życiu bocianów trafia się przecież seks, walka o przetrwanie i czasem są niezłe jaja. Podglądanie bocianów w sieci ma dość długą tradycję, a dziś wybór gniazd do podglądania jest znacznie większy niż kiedyś. 

Bocian wylądował

Zwykle o pierwszym bocianie mogliśmy was poinformować w marcu albo nawet w kwietniu. W tym roku zaobserwowano bociana już 14 lutego w Strzelcach koło Nałęczowa. Jeśli chcecie zobaczyć transmisję z tego gniazda, znajdziecie ją pod adresem www.bocianiakraina.pl/strzelce. Niestety w chwili pisania tego tekstu bociana nie było w gnieździe, ale dostaliśmy dowody wcześniejszych obserwacji. 

Bocian w gnieździe nocą

Bocian za dnia

Transmisja na żywo z gniazda w Strzelach uruchomiona została z dwóch kamer IP HD. Jedna kamera skierowana jest centralnie do zasiedlonego gniazda, a druga na panoramę dwóch gniazd. Obie kamery wyposażone są w specjalne inteligentne systemy nocnego oświetlenia IR, które jest całkowicie neutralne dla bocianów. W Strzelcach oprócz pary bocianów zajmującej gniazdo w sezonie lęgowym (od 2012 roku) znajdują opiekę poszkodowane z różnych powodów bociany.

Bociany można też oglądać w transmisji z Tomaszowa Bolesławieckiego, ale w tym przypadku nie są to przybysze z Afryki. Jak dowiadujemy się z poświęconego bocianom forum, te konkretne bociany - Maciek, Tadziu i Wojtek - zostały uratowane i poddane leczeniu po urazach skrzydeł. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że ratowanie bocianów wymaga nie tylko wiedzy i dobrych chęci, ale także pokonywania barier biurokratycznych. Nie każdy wie, że aby móc przetrzymać zwierzę objęte ochroną, nawet w celu pomocy, wymagane jest zezwolenie Dyrekcji Ochrony Środowiska. Może się też zdarzyć, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) odmówi pomocy bocianowi spoza swojego rejonu. Tak właśnie było w przypadku Maćka, którego historię opisywała Gazeta.pl

Sonda
Czy masz zamiar poświęcać czas na podglądanie bocianów?
  • o tak!
  • tylko troszeczkę
  • nigdy
wyniki  komentarze

Gdzie podglądać bociany?

Wróćmy do bocianów przybywających z Afryki. Jak dotąd zaobserwowano bociana w Strzelcach. Jeśli chcecie śledzić inne bocianie gniazda, znajdziecie listę transmisji na stronie BocianyOnline.pl. Są tam linki do transmisji z 29 gniazd na terenie Polski, a wiele transmisji daje możliwość obserwowania ptaków w nocy. Na tej samej stronie znajdziecie linki do transmisji z gniazd w Niemczech, Czechach, Austrii, Szwajcarii i innych europejskich krajach. 

Istnieją spory co do tego, jak interpretować przybycie bociana już 14 lutego. Niektórzy mówią o szybkim nadejściu wiosny, inni o możliwym urodzaju na dzieci. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data