Windows tak, ale nie na urządzenia mobilne - infografika

22-08-2014, 14:59

W niedzielę Windows obchodzi swój dzień. Jaki procent ruchu w sieci pochodzi z rodziny systemów operacyjnych Microsoftu? Czy korzystają z niego także mobilni internauci?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Odpowiedzi na to pytanie dostarczają dane firmy Gemius (zob. infografikę poniżej) oraz komentarz przygotowany przez Akademię Leona Koźmińskiego. Zdaniem Macieja Madzińskiego, eksperta ds. innowacji i technologii z tej uczelni, zakończenie wsparcia Microsoftu dla Windowsa XP nie przełożyło się na istotny spadek popularności tego systemu w Polsce. Widać natomiast wyraźnie, że rynek mobilny to nadal ogromne wyzwanie dla firmy z Redmond.

– Z Windowsa XP pochodzi obecnie co piąta odsłona w polskiej sieci. Podobnie było w kwietniu, a więc w momencie zakończenia oficjalnego wsparcia dla systemu. Różnica wynosi zaledwie 3 punkty procentowe, z 22 do 19 proc. Wydawałoby się, że dynamika spadku będzie znacznie wyższa. Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w mniejszej ilości komunikatów w mediach zalecających zmianę systemu operacyjnego na nowszy – uważa Maciej Madziński.

Które wersje Windowsa są obecnie najpopularniejsze w Polsce?

Wygrywa Windows 7, który jak pokazują dane firmy Gemius, odpowiada za niemal 50 proc. ruchu w polskim internecie – zauważa ekspert z Akademii Leona Koźmińskiego. – Windows 8 bardzo powoli wchodzi do naszych domów. W sumie z wersji 8 i 8.1 pochodzi 11,5 proc. ruchu internetowego. Przy czym z tej drugiej 5 proc., podczas gdy w kwietniu było to 3 proc. Specyfika polskiego rynku sprawia, że trudno o jednoznaczne prognozy, ale wygląda na to, że część użytkowników czeka na premierę Windowsa 9 i zmiany, jakie ma przynieść według zapowiedzi Microsoftu.

Czy Microsoft jest znaczącym graczem na rynku mobile?

– Według danych firmy Gemius łączny udział systemów mobilnych Microsoftu w ruchu w internecie w lipcu to niecałe 0,5 proc. O dziwo, względem kwietnia 2014 roku odnotowano spadek niemal o połowę. Szczególnie ciekawe jest to, że największą stratę odnotował system Windows Phone 8 – w lipcu 2014 roku jedynie 0,12 proc. ruchu pochodziło z urządzeń opartych o tę wersję systemu. Widać wyraźnie, że rynek mobilny to nadal ogromne wyzwanie dla Microsoftu – podsumowuje Maciej Madziński.

Windows w rękach internautów

Dane pochodzą z badania ruchu na stronach WWW (gemiusTraffic), które firma Gemius prowadzi w ponad 35 krajach Europy oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.