Windows Server 2008 - wrażenia po premierze

28-02-2008, 10:09

Premiera systemu Windows Server 2008 miała miejsce wczoraj w Los Angeles. Na imprezie prezentowano również SQL Server 2008 oraz Visual Studio 2008. Zdania obserwatorów rynku są podzielone. Jedni mówią o dużych zmianach a inni twierdzą, że to zaledwie aktualizacja starych produktów.

Produkty, które miały wczoraj swoją właściwą premierę to Windows Server 2008 oraz Visual Studio 2008. Natomiast SQL Server 2008 pojawi się na rynku dopiero w trzecim kwartale tego roku, mimo to Microsoft wykorzystał wydarzenie w Los Angeles do jego promocji.

Wszystkie trzy wymienione produkty pochodzą z działu Server and Tools Division, który w ostatnim kwartale wygenerował 3,28 mld przychodu. To pokazuje jak ważne są dla Microsoftu produkty serwerowe i narzędzia dla programistów.

Co nowego?

Produktem, który najbardziej skupił na sobie uwagę był oczywiście Windows Server 2008. W założeniach system ma zapewniać łatwość użytkowania dzięki wielu kreatorom, oraz wydajność charakterystyczną dla systemów serwerowych.

Użytkownicy systemu dostaną dostęp do nowych funkcji np. w Active Directory. Ulepszona została obsługa NTFS, przebudowano stos sieciowy i wprowadzono wirtualizację wbudowaną w system. Użytkownicy będą też mieli możliwość zainstalowania systemu z klasycznym interfejsem lub nawet bez niego korzystając z linii poleceń (tzw. tryb "Core"). Możliwe będzie wtedy usunięcie zbędnych aplikacji i usług.

Hyper-V spóźnił się na premierę

W ocenie Johna Encka, analityka firmy Gartner, nowości jest naprawdę dużo, ale żadna z nich nie jest "ficzerem, który trzeba mieć". Dlatego też analityk sądzi, że Windows Server 2008 rewolucji na rynku nie dokona.

Steve Ballmer na premierze Windows Server 2008
fot. - Steve Ballmer na premierze Windows Server 2008
Ponadto zdaniem Encka na imprezie zabrakło nowego Hyper-V - rozwiązania wirtualizacji znanego wcześniej pod nazwą kodową "Viridian". W tej chwili dostępna jest jedynie wersja beta, a ostateczna ukaże się za pół roku. Mimo tego opóźnienia CEO Microsoftu Steve Ballmer wciąż powtarza w swoich przemówieniach, jak ważna dla Microsoftu jest wirtualizacja.

Również analityk James Staten powiedział agencji Associated Press, że nowym systemem jest rozczarowany. W jego ocenie Microsoft znów dodaje do swojego produktu coś, co było już domeną konkurencji. Przykładowo możliwość zainstalowania systemu bez interfejsu graficznego i zbędnych aplikacji jest już od dawna znana użytkownikom Linuksa. Raczej można wątpić w to, aby sięgnęli oni po Windows tylko dlatego, że funkcjonalność ta nagle się w nim pojawiła.

Sonda
Czy Windows Serwer 2008 odniesie sukces na rynku
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Ramię w ramię z Vistą

Są jednak i tacy, którzy mówią o dużym przełomie. Analityk Yankee Group Laura DiDio powiedziała serwisowi NewsFactor, że nowy system może sporo zmienić na rynku wirtualizacji, pomimo opóźnionego dostarczenia Hyper-V. Ponadto jej zdaniem Windows Server 2008 może lepiej się przyjąć na platformie 64-bit, niż Windows Server 2003 uważany za system "ciężki" i pożerający dużo zasobów.

Sukcesowi nowego systemu może też sprzyjać migracja na Vistę na biurkach. Niektóre firmy lubią zmieniać oprogramowanie biurkowe i serwerowe w tym samym czasie.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy