Windows Phone jednak wysyła dane lokalizacyjne bez wiedzy użytkowników

25-09-2011, 10:41

Zagadnieniem zajął się jeden z twórców jailbreaka dla Windows Phone 7, który potwierdził obawy użytkowników. Jednocześnie nie wiadomo jednak, czy Microsoft zapisuje dane lokalizacyjne przesyłane przez smartfona.

Jak poinformował serwis WinRumors, Rafael Rivera, znany ze swojej pracy nad jailbreakiem dla Windows Phone'a, przed konferencją Build postanowił bliżej przyjrzeć się zarzutom stawianym platformie giganta z Redmond. Wcześniej stwierdził, że mają one na celu wyłącznie wyłudzenie pieniędzy od Microsoftu.

Czytaj także: Prawie połowa Amerykanów rozważą przejście na Windows Phone'a

Sonda
Korzystasz z internetu na swoim urządzeniu mobilnym?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Przypomnijmy, że w jednym z pozwów przeciwko producentowi systemów operacyjnych użytkownik skarżył się, iż system WP7 wysyła dane geolokalizacyjne, nawet jeśli otrzyma wyraźny brak zgody na tego typu działania.

Na początku września Microsoft kategorycznie zaprzeczył takim doniesieniom. Traktujemy prywatność użytkowników bardzo poważnie - powiedział rzecznik prasowy firmy. Jak dodał: Naszym celem było i pozostanie dostarczanie klientom pełnej kontroli nad tym, jak i czy ich dane są wykorzystywane do ustalania pozycji urządzenia, którego używają.

Rivera dowiódł jednak, że mobilna platforma Microsoftu rzeczywiście ma pewną lukę, która w domyśle miała jednak służyć wygodzie obsługi smartfona. Na swoim blogu programista tłumaczy, że pakiety z informacjami na temat lokalizacji wysyłane są do usług Location Inference znajdujących się pod adresem inference.location.live.net. Wśród nich znaleźć można m.in. wersję systemu, informacje o urządzeniu, a także dane o najbliższych punktach dostępowych wraz z ich adresami MAC.

Informacje tego typu wysyłane są do usług Microsoftu, zanim jeszcze użytkownikowi wyświetlone zostaje zapytanie dotyczące tego, czy rzeczywiście chce udostępnić takie dane. Rivera tłumaczy, że rozwiązanie ma prawdopodobnie uczynić działanie usług sieciowych bardziej płynnym, a prawdziwym pytaniem pozostaje, czy te informacje rzeczywiście są przechowywane na serwerach Microsoftu.

Czytaj także: Microsoft: Aktualizacja do Mango w ciągu dwóch tygodni


Źródło: WinRumors
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy