Windows Phone 8 - NFC, kącik dla dziecka, Skype i co jeszcze?

30-10-2012, 10:10

Windows Phone 8 - nowy mobilny system Microsoftu - został zaprezentowany wczoraj, wraz z nowymi smartfonami, mobilnym Skype oraz mobilnym MS Office. Microsoft przekonywał, że Windows Phone 8 będzie systemem całkiem nowym, ale trudno nie odnieść wrażenia, że to jednak Windows Phone 7 bis.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Nowy Windows Phone 8 od początku nie ma całkiem łatwo. Został zaprezentowany wczoraj, czyli dokładnie w tym samym dniu, kiedy Google pokazała nowe tablety z Androidem 4.2. Z tej racji jego debiut nie wydaje się jakimś szczególnie ważnym wydarzeniem, raczej jednym z ważnych wydarzeń.

Czytaj: Google przedstawia: Nexus 10 i jego mniejsi bracia z Androidem 4.2 - wideo

Jeśli już interesuje nas Windows Phone 8, to co nowego przynosi? Niestety pierwszą zachwalaną przez Microsoft cechą systemu są "żywe kafelki" (Live Tiles), czyli miniaplikacje prezentujące najważniejsze aplikacje na ekranie startowym. To prawda, że interaktywne kafelki są cechą flagową Windowsa Phone 8, ale jeśli Microsoft znów je "prezentuje," to można zniechęcić się na wstępie.

Byłoby lepiej, gdyby Microsoft podkreślił np. płynniejsze działanie Windowsa Phone 8 na urządzeniach z dwurdzeniowym procesorem. Pierwsi recenzenci potwierdzają, że nowy system wygląda świeżo i dobrze sobie radzi z treściami w większej rozdzielczości. To bardziej interesujące niż kafelki. Są też inne interesujące rzeczy.

Kąciki i pokoje WP 8

Jedną z nowych funkcji mocno zachwalanych przez Microsoft jest Kid's Corner. Funkcja ta pozwala na przekazanie smartfona dziecku, wcześniej ograniczając dostęp do odpowiednich gier, aplikacji i plików. Dzięki temu rodzic nie musi się obawiać, że dziecko zadzwoni do szefa, skasuje ważne zdjęcia albo dokona niechcianego zakupu w aplikacji.

Kolejna funkcja personalizacji nosi nazwę Rooms. To prywatne grupy ludzi, którzy posiadają Windows Phone 8 i mogą się łatwo łączyć z użytkownikiem. Można z nimi rozmawiać, współdzielić kalendarze, listy zakupów lub zdjęcia.

Łączność

Funkcja o nazwie Data Sense umożliwia oszczędzanie na transferze danych poprzez kompresję obrazów i wyznaczenie zadań do wykonania na darmowym Wi-Fi. Użytkownik może śledzić jak wiele danych zużywa każda aplikacja, może dostać powiadomienie o bliskim wyczerpaniu się limitu, a z czasem Data Sense ma pozwalać m.in. na wybór operatora. Verozion będzie pierwszym operatorem, który zaoferuje Data Sense w USA.

Nie bez znaczenia będą funkcje portfela połączone z łącznością NFC. Trzeba tu zaznaczyć, że NFC sprawdza się jako wieloplatformowy standard i pozwala na współpracę pomiędzy Windows Phone 8 i Androidem. Nie wszystkie dane da się przesyłać w ten sposób, niemniej nawet przekazywanie kontaktów czy stron internetowych może być przydatne. Poniższy film od Android Central przedstawia łączenie urządzeń z różnymi systemami przez NFC. 

MS Office i Skype

Poza funkcjami systemu istotne są niektóre aplikacje. Wczoraj Microsoft przedstawił m.in. Office na Windows Phone 8, pozwalający na pracę z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi oraz prezentacjami. Microsoft zapewnia, że funkcje przewijania i powiększania w Excelu pozwolą na wygodną pracę z dużymi arkuszami na małym ekranie, natomiast prezentacje będą wyglądały na smartfonie naprawdę dobrze, wraz z efektami przejść. To wszystko w połączeniu z usługami chmurowymi (Office 365, SkyDrive) może czynić smartfony z Windows Phone 8 urządzeniami przydatnymi w pracy. 

Również wczoraj zapowiedziano wydanie Skype dla Windowsa 8. Komunikator ma być łatwy w użyciu i będzie wspierał rozmowy tekstowe, powiadomienia, rozmowy głosowe i wideo. Praktycznie umożliwi on użytkownikom Skype ciągłą dostępność. Film poniżej prezentuje aplikację, która w sklepie Windows Phone ma się pojawić "niebawem".  

Sonda
Windows Phone 8 to...
  • nowatorski system mobilny
  • odgrzewany Windows Phone 7
wyniki  komentarze

Oczywiście przy okazji Microsoft musiał pokazać "oszołamiające" smartfony. Będą to m.in. Nokia Lumia 920, Windows Phone 8X od HTC oraz Samsung ATIV S. Oczywiście Microsoft przekonuje, że te urządzenia najlepiej zgrają się z PC-tem z Windowsem 8 (najlepiej Surface) oraz z Xboksem.

Poznając Windowsa 8 trudno nie odnieść wrażenia, że jest to przede wszystkim odgrzewany Windows 7. Nie można jednak wykluczyć, że w połączeniu z nowymi urządzeniami i aplikacjami takimi jak MS Office i Skype, nowa oferta Microsoftu naprawdę ma sens. Jeśli się nad tym głębiej zastanowimy to dojdziemy do wniosku, że Microsoft nie potrafi dobrze zaprezentować zalet Windows Phone 8, trzymając się kurczowo nieszczęsnych kafelków.

Czytaj: Windows Phone 8 to będzie nowy system, nie aktualizacja WP7


Źródło: Microsoft


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.