Windows Phone 7 Series wykorzysta Silverlight

17-03-2010, 10:05

Platformę programistyczną do budowania aplikacji dla telefonów Windows Phone 7 Series przedstawił Microsoft na konferencji MIX10. Wiadomo, że deweloperzy będą mogli korzystać z technologii Silverlight (konkurującej z Flashem) oraz XNA Framework (zbioru bibliotek do pisania gier).

Platforma Windows Phone 7 Series została zaprezentowana w Barcelonie w ubiegłym miesiącu.

>>> Czytaj: Microsoft pokazał Windows Phone 7 Series (wideo)

Teraz zaprezentowano platformę programistyczną, która umożliwi tworzenie nowych aplikacji oraz gier trójwymiarowych dla Windows Phone 7 Series. Deweloperzy będą mogli korzystać ze znanych rozwiązań. Za szczególnie ciekawe należy uznać możliwość korzystania z Silverlight, która jest technologią obecną także na platformach Mac i Linux. Twórcy aplikacji dla Windows Phone 7 będą mogli łatwo udostępniać produkty użytkownikom różnych urządzeń.

Według Microsoftu technologia Silverlight jest obsługiwana przez niemal 60% wszystkich urządzeń z dostępem do internetu (wzrost o 15% w ciągu czterech miesięcy). Deweloperzy mogą od razu przystąpić do pracy i pobrać wersję RC Silverlight 4, opartą na wydanej w listopadzie 2009 wersji beta.

Nowe aplikacje mają w pełni wykorzystywać cechy współczesnych urządzeń mobilnych takie, jak: akcelerometr, usługi lokalizacyjne, usługi powiadamiania (służące do przekazywania wybranych informacji do telefonu niezależnie od tego, czy dana aplikacja jest uruchomiona, czy nie), sprzętowa akceleracja grafiki z obsługą DRM oraz IIWS Smooth Streaming, technologia Multitouch, obsługa aparatu oraz mikrofonu.

>>> Czytaj: Microsoft Courier: dwa ekrany wygrają z iPadem? (wideo)

Aby uprościć tworzenie mobilnych aplikacji Microsoft udostępnił bezpłatnie część narzędzi wykorzystujących technologię Silverlight w systemie Windows Phone 7 Series. Można je pobrać ze strony developer.windowsphone.com. Znalazły się one w jednym pakiecie, który zawiera między innymi wersję podglądu pakietu Visual Studio 2010 Express dla systemu Windows Phone, aktualizację Windows Phone 7 dla pakietu Visual Studio 2010 RC 1 oraz emulator systemu Windows Phone 7 służący do testowania aplikacji.

Podczas pierwszego dnia konferencji Microsoft zaprezentował także program Expression Blend dla systemu Windows Phone. Narzędzie to pozwala projektować interfejsy użytkownika na potrzeby tworzonych aplikacji. W ciągu najbliższych tygodni ono również zostanie udostępnione do pobrania w pakiecie narzędzi deweloperskich systemu Windows Phone.

Pokazano sklep z aplikacjami

Microsoft zaprezentował też, w jaki sposób deweloperzy i projektanci będą mogli wprowadzić swoje produkty na rynek poprzez witrynę Windows Phone Marketplace. Została ona zaprojektowana w oparciu o dynamiczny, panoramiczny interfejs. Obsługuje płatności dokonywane za pomocą kart kredytowych oraz rachunku telefonicznego, a także umożliwia czerpanie zysków z wyświetlanych reklam. Marketplace pozwala również użytkownikom na wypróbowanie aplikacji przed ich zakupem.

Pozostaje mieć nadzieję, że zasady narzucane deweloperom przez Windows Phone Marketplace nie będą tak restrykcyjne, jak te narzucane przez Apple w ramach App Store.

>>> Czytaj: Apple krótko trzyma deweloperów

Microsoft informuje, że wiele firm i organizacji jest już zainteresowanych tworzeniem aplikacji na potrzeby systemu Windows Phone 7 Series. Są wśród nich: Microsoft Game Studio, Associated Press, Citrix, Comcast, Electronic Arts, Frog Design, Major League Soccer, Match.com, Pandora, Photobucket i in.


Źródło: Microsoft
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031