Windows MultiPoint Server 2010: jeden komputer dla wielu osób

13-11-2009, 13:21

Microsoft chce wprowadzić na rynek produkt, który pozwoli kilku osobom pracować niezależnie na jednym komputerze. Adresatem rozwiązania mają być szkoły. MultiPoint Server ma znacznie obniżyć koszty nauczania wspomaganego komputerem, a zapotrzebowanie na takie nauczanie rośnie.

Windows MultiPoint Server 2010 został przedstawiony na blogu Microsoftu. Produkt ma też swoją stronę. Zgodnie z z zawartymi na niej informacjami powinien się pojawić w pierwszej połowie 2010 r.

MultiPoint Server 2010 będzie działał oczywiście w oparciu o Windows Server 2008 R2. Maszyny z systemem będą produkowane przez różnych dostawców OEM i przez nich będą sprzedawane do szkół.

Dzięki Windows MultiPoint Server każdy uczeń będzie mógł pracować na komputerze oddzielnie, mając swoją mysz, klawiaturę, ekran, ewentualnie słuchawki. Uczeń będzie mógł spersonalizować swoje konto.

Dzięki temu, że wszyscy będą korzystać z jednego komputera, łatwe będzie dzielenie się plikami oraz zarządzanie komputerem. Nauczyciel nie będzie musiał czuwać nad kilkunastoma maszynami w pracowni. Aplikacja zainstalowana raz będzie od razu dostępna dla wszystkich. Dzięki narzędziu MultiPoint Manager nauczyciel będzie mógł łatwo monitorować stacje robocze uczniów. Oczywiście nie bez znaczenia są oszczędności, jakie to rozwiązanie może przynieść.

Ciekawy rynek współdzielonych komputerów

Microsoft nie jest pierwszą firmą, która chce udostępniać rozwiązania z zakresu "shared computing". Południowokoreański startup o nazwie nComputing oferuje już komputery przystosowane do jednoczesnej pracy wielu użytkowników. Firma sprzedała dziesiątki tysięcy maszyn w Azji i Ameryce południowej, ale w Europie i USA nie było o niej głośno.

nComputing blisko współpracuje z Microsoftem. Ina Fried z serwisu CNET dowiedziała się, że firma może w przyszłości oferować rozwiązania bazujące na MultiPoint Server. Obecnie nComputing sprzedaje maszyny bazujące na Windowsie i Linuksie, ale najpopularniejsze są te pierwsze. Firma dostarcza też rozwiązania dla biznesu, ale najwięcej zamówień pochodzi z sektora edukacyjnego (źródło: Microsoft to schools: Share a PC).

Microsoft najwyraźniej ma zamiar wprowadzić ideę współdzielonego komputera na zachodnie rynki. Przedstawiciele nComputing spodziewają się większej konkurencji, ale przyznają też, że na tym rynku jest miejsce dla wielu graczy.


Źródło: Microsoft, CNET
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy