Windows 8 na tablecie ujrzymy w przyszłym tygodniu?

08-09-2011, 12:22

Ważny przedstawiciel Microsoftu ma w przyszłym tygodniu zaprezentować Windowsa 8 na tablecie. Nie po raz pierwszy w swojej historii Microsoft pokaże urządzenie dotykowe ze swoim systemem. Pytanie tylko, czy tym razem będzie to debiut naprawdę udanego produktu?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Reuters podaje, że Windows 8 na tablecie zostanie zaprezentowany w przyszły wtorek na konferencji w Anaheim przez wysokiej rangi przedstawiciela Microsoftu. W konferencji będą uczestniczyli niezależni deweloperzy. Reuters zauważa też, że będzie to kolejny raz w historii Microsoftu, gdy firma będzie przekonywać uczestników rynku do systemu Windows na ekranie urządzenia dotykowego.

Microsoft już w roku 2001 pokazał światu urządzenie typu tablet PC. Działało ono pod kontrolą systemu Windows XP Tablet PC Edition i było wyposażone w rysik. Microsoftowi nie udało się do niego przekonać użytkowników końcowych, ale dziesięć lat temu było to trudniejsze. Nie myślano wówczas o komputerach w kategorii urządzeń służących przede wszystkim do multimedialnej rozrywki i łączenia się z internetem. Wymagano od nich przystosowania do różnych, bardziej złożonych zadań.

Czytaj: Windows 8: Użytkownicy nie powinni się obawiać nowego interfejsu

W roku 2007 Microsoft pokazał całkowicie dotykowy komputer stacjonarny - Microsoft Surface. Wzbudził on zainteresowanie przede wszystkim z powodu technologii multidotykowej. Potem pojawił się Microsoft Surface 2, ale ten komputer przypominający stolik do kawy nie mógł się stać popularnym produktem. Microsoft od początku stworzył go z myślą o sklepach, hotelach, salonach sprzedaży itd. 

Na początku roku 2010 Steve Ballmer zaprezentował komputery dotykowe z systemem Windows 7. Urządzenia te określono jako Slate PC. Niedługo później zadebiutował iPad i wszyscy się nim zachwycili. Stało się jasne, że Microsoft zabierał się do tabletów od złej strony. Lżejsze od laptopów urządzenia dotykowe potrzebowały lżejszego oprogramowania, bardziej zbliżonego do systemów znanych ze smartfonów. Przedstawiciele Microsoftu nie zmienili swojego zdania i przekonywali, że Windows to dobra opcja dla tabletów.

Przełom w podejściu Microsoftu nastąpił, gdy firma zdecydowała, że kolejna wersja jej systemu będzie działać natywnie na urządzeniach z procesorami ARM. Od tego czasu większość obserwatorów rynku spodziewa się, że powstanie Windows odpowiedni dla tabletów. Mówi się, że Microsoft przegapił mobilną rewolucję, ale komputery PC z Windowsem nadal są bardzo popularnymi urządzeniami. Jeśli Windows 8 na tabletach będzie wyglądał dobrze, to uczestnicy rynku nie powinni tego faktu ignorować.

Pierwsze tablety z Windows 8 mogą się pojawić w ciągu 12 miesięcy. To oznacza, że Apple będzie miał ponad dwa lata przewagi w zdobywaniu rynku tabletów. Trzeba jednak zauważyć, że firma Apple przetarła pewien szlak - przekonała użytkowników, że dotykowe urządzenie multimedialne może być alternatywą dla laptopa albo nawet jego uzupełnieniem. Microsoft wchodzi na rynek jakby później, ale nie musi już nikogo przekonywać do przydatności tabletów.

Poza tym jednym z problemów Microsoftu było przekonanie deweloperów, że warto tworzyć aplikacje dla Windows Phone 7. O wiele łatwiej będzie ich przekonać do pisania programów na Windows 8, który będzie platformą bardziej uniwersalną.

Czytaj: Więcej o Windows 8 w DI


Źródło: Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.