Windows 10: zmiana w dostarczaniu aktualizacji kosztem użytkowników

04-08-2015, 12:30

Korzystasz z systemu Windows i planujesz aktualizację do najnowszej wersji? Jeśli tak, to powinieneś poznać Windows Update Delivery Optimization (WUDO) - funkcję, która działa podobnie jak BitTorrent i choć przyśpiesza rozprowadzanie dostępnych poprawek wewnątrz sieci lokalnej, przy domyślnych ustawieniach może nadmiernie obciążać nasze łącze.

– WUDO najłatwiej wytłumaczyć przez podobieństwo do sieci peer-to-peer (P2P), jak BitTorrent. Twój komputer łączy się z Microsoftem i pobiera zaufaną listę plików, których potrzebuje do wykonania aktualizacji. Następnie „pyta” innych użytkowników sieci w pobliżu, czy mają pliki, których potrzebujesz – mówi Chester Wisniewski, Sophos Senior Security Advisor.

W najgorszym przypadku Twój komputer skończy, ściągając najnowsze uaktualnienia z serwerów Microsoftu. W najlepszym – z innego komputera w Twojej sieci domowej lub lokalnej, który ten update ma już za sobą. Dzięki temu, jeśli masz do zaktualizowania na przykład 3 komputery, wystarczy, że jeden z nich pobierze potrzebne pliki, a reszta będzie mogła skorzystać z jego zasobów, ściągając aktualizacje zwykle od 10 do 100 razy szybciej.

Jeśli Twój komputer nie znajdzie potrzebnych plików w sieci lokalnej, to – tak jak w przypadku sieci BitTorrent – będzie szukał wśród innych najbliższych komputerów w internecie, które mogłyby pomóc. Dzięki temu serwery Microsoftu są mniej obciążone i działają bardziej efektywnie, a Ty ściągasz update możliwie najszybciej.

Ale to wymaga poruszenia trzech kluczowych kwestii:

  • Czy bezpiecznie jest ściągać zaufane aktualizacje od niezaufanych komputerów?
  • Czy muszę udostępniać, żeby pobierać?
  • Czy WUDO jest włączone automatycznie?

Odpowiedź brzmi: „tak”, „tak” i „tak”.

Włączone domyślnie

Niestety funkcja jest włączona bez wiedzy użytkownika po instalacji systemu, co może spowodować znaczące pogorszenie jakości łącza internetowego – gdy pobierzesz aktualizację, inni użytkownicy będą korzystali z Twoich plików i obciążali Twój internet. Na szczęście, w razie potrzeby WUDO można wyłączyć. Trzeba udać się do wcale nie tak oczywistej sekcji: Ustawienia » Uaktualnienia i bezpieczeństwo » Windows Update – Ustawienia zaawansowane » Wybierz sposób instalowania aktualizacji » Wybierz sposób dostarczania aktualizacji.

Masz trzy możliwości:

  1. WUDO wyłączone. Twój komputer pobierze aktualizacje tylko z serwerów Microsoftu.
  2. Komputery w sieci lokalnej. WUDO będzie wymieniać pliki tylko wewnątrz sieci lokalnej.
  3. Komputery w sieci lokalnej i w Internecie. WUDO będzie potencjalnie wymieniać pliki z komputerami spoza sieci lokalnej.

Z którego ustawienia powinieneś skorzystać? Jeśli masz więcej niż jeden komputer w swojej sieci LAN, środkowa opcja pozwoli pobrać aktualizacje efektywniej, bez dodatkowego obciążania łącza. Jeśli możesz sobie pozwolić na udostępnianie części swojego łącza na upload, wybierz trzecią opcję, a zrobisz przysługę zarówno sobie, bo szybciej ściągniesz aktualizacje, innym użytkownikom, bo będą mogli pobierać od Ciebie, jak i Microsoftowi, bo dzięki temu zmniejszą obciążenie własnych serwerów. Należy po prostu pamiętać, że opcja trzecia jest wybrana standardowo i musisz ją zmienić, jeśli Ci nie odpowiada – radzi Wisniewski.


Źródło: Sophos
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag WUDOtag Windows 10tag Windowstag Microsofttag aktualizacje
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930