Wikipedia zbiera głosy znanych ludzi, czyli projekt WikiVIP

27-01-2014, 14:54

Głosy znanych osób często są nagrywane, ale do Wikipedii mają trafić próbki nagrań na otwartych licencjach, z których część nagrano specjalnie dla Wikipedii. Co ważne, każdy może pomóc w ich zbieraniu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wikipedia osiągnęła już bardzo wiele, jeśli chodzi o teksty na różne tematy oraz powiązane z nimi obrazy. Wikipedyści dążą jednak do tego, aby zachować dla przyszłych pokoleń pewne dźwięki, niekoniecznie związane z muzyką. O ile dźwięki wytwarzane przez maszyny można zdobyć w różny sposób, o tyle ludzki głos stanowi pewien problem. Nie zawsze da się zdobyć nagranie, które byłoby wolne od praw autorskich. Trzeba też zebrać próbkę, zanim dany człowiek umrze.

Problem postanowiło rozwiązać dwóch redaktorów Wikipedii - Andy Mabbett oraz Andrew Gray. Chcą oni prosić znanych ludzi o to, aby nagrali dla Wikipedii krótkie wypowiedzi, np. "Witam! Nazywam się Jan Sławny. Urodziłem się w 1975 roku i jestem znanym piosenkarzem".

Zbieranie głosów, czyli WikiVIP

Pomysł nagrywania głosów przekształcił się w projekt o nazwie Wikipedia voice intro project (WikiVIP). Z wpisu na blogu Wikimedia UK wynika, że jedną z pierwszych osób, która udostępniła swój głos na rzecz projektu, jest Stephen Fry, brytyjski aktor i komik, pisarz i reżyser.

Oczywiście głos komika możemy znać, ale co z głosem astronauty? Tak się składa, że inną osobą, która udostępniła nagranie swojego głosu, był amerykański astronauta Charles Duke. Nagranie jego głosu znajdziemy w artykule po angielsku, na samym dole podsumowania po prawej stronie. 

zrzut

Każdy może dołączyć

W projekt włączyło się BBC, które ma zamiar przekazać fragmenty nagrań na rzecz projektu. Będzie to chyba pierwszy raz, gdy BBC udostępni na wolnej licencji nagrania, które powstały na potrzeby nadawanych programów. Fundacja Wikimedia zachęca też wszystkich ludzi, którzy są opisani w artykułach na Wikipedii, aby przekazywali próbki swojego głosu. Nie trzeba tego robić koniecznie w języku angielskim.

Sonda
Czy TVP lub Polskie Radio powinny sie włączyć do zbierania próbek głosów dla Wikipedii?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Ponadto każdy z nas, kto zna osobiście kogoś znanego, może spróbować namówić tę osobę do przekazania próbki swojego głosu dla Wikipedii.

Mamy nadzieję, że znani Polacy pozostawią swoim pokoleniom próbki swoich głosów. Byłoby bardzo miło, gdyby jakieś polskie radio lub telewizja włączyły się w zdobywanie takich próbek. Nie stanowiłoby to chyba zbyt wielkiej straty, a mogłoby pomóc w tworzeniu cyfrowego dziedzictwa kulturowego.

Czytaj także: Kontrowersje wokół "Georgialików", czyli metoda "kopiuj-wklej" w praktyceSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.