Wikipedia ma pieniądze na kolejny rok bez reklam

03-01-2011, 09:52

Zbiórka pieniędzy trwała krótko, była bardzo owocna i choć średni datek był taki, jak w zeszłym roku, to udało się osiągnąć cel dzięki dużej liczbie darczyńców - ogłosiła z początkiem roku fundacja Wikimedia, która zebrała ponad 16 mln USD na kolejny rok działania Wikipedii i siostrzanych projektów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Osoby, które w ostatnim czasie odwiedzały Wikipedię, mogły zobaczyć na górze strony baner zachęcający do wpłacenia datku na rzecz fundacji Wikimedia. Dzięki takim datkom Wikipedia i jej siostrzane projekty mogą działać bez reklam. Zbiórki pieniędzy przeprowadzane są raz w roku, ale tym razem cel był bardzo ambitny - chodziło o zebranie 16 mln dolarów. 

W dniu nowego roku fundacja Wikimedia ogłosiła, że wspomnianą kwotę udało się zebrać w rekordowo krótkim czasie. W ciągu zaledwie 50 dni ponad 500 tys. osób ze 140 krajów przekazało jakieś datki na rzecz fundacji. Średnia wysokość datku wynosiła ok. 22 dolarów. Ponadto przekazano 130 tys. datków na rzecz lokalnych fundacji partnerskich z całego świata.

>>> Czytaj: Microsoft pomaga w tłumaczeniu Wikipedii

W ubiegłym roku średnia wysokość datków była podobna, ale w zbiórce wzięło udział "tylko" 230 tys. osób. Warto wspomnieć, że Wikipedia ma także inne źródła przychodu - granty na jej rzecz przekazywały inne fundacje. Coroczne zbiórki pozostają jednak głównym i najbardziej pewnym źródłem finansowania.

Obecnie Wikipedia jest jedyną z 10 najpopularniejszych stron na świecie, która działa dzięki datkom swoich użytkowników.

- Wikipedia jest dzisiaj piątym serwisem na świecie pod względem liczby odwiedzin. Mimo to wszyscy pracownicy, infrastruktura i budżet stanowią jedynie ułamek budżetu innych serwisów z pierwszej dziesiątki (...) Ten rok jest jednak nieco bardziej niezwykły niż pozostałe, ponieważ w tym roku obchodzimy także dziesiątą rocznicę powstania Wikipedii. To bardzo ważne, że mogliśmy w ten sposób rozpocząć rok - napisał założyciel Wikipedii Jimmy Wales w podziękowaniu, które teraz zamieszczono na stronach Wikipedii. O podziękowaniu informuje baner umieszczony w tym miejscu, gdzie wcześniej była prośba o datki.

Swoje 10. urodziny Wikipedia będzie obchodziła 15 stycznia.

>>> Czytaj: Wikimania: Gdańsk zrobił piorunujące wrażenieSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.