Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wikimedia vs. Buzdygan - proces zakończony

20-05-2009, 09:11

100 tys. zł zadośćuczynienia od sekretarza stowarzyszenia Wikimedia Polska chce Arnold Buzdygan, postać znana wielu osobom w internecie. Proces już się zakończył. Buzdygan wszczął go, bo poczuł się urażony tym, że w Wikipedii jego zachowanie określono mianem "trollowania".

W Wikipedii Arnold Buzdygan opisany jest jako "polski przedsiębiorca, znana i kontrowersyjna postać polskiego usenetu". W internetowej encyklopedii czytamy:

Od lat wywołuje zainteresowanie kontrowersyjną treścią oraz stylem swych wystąpień. Ze względu na zawarte w nich wulgaryzmy, propozycje zakładów oraz zapowiedzi licznych procesów sądowych i groźby pobicia, część społeczności określa te zachowania mianem trollowania.

Czy opis ten jest obraźliwy? Sam zainteresowany uważa, że tak. Dlatego pozwał Agnieszkę K., sekretarza Stowarzyszenia Wikimedia Polska żądając odszkodowania i przeprosin.

Sonda
Czy przedstawicielka Wikimedia Polska powinna odpowiedzieć za wpis dotyczący Arnolda Buzdygana?
  • Tak
  • Nie
  • Trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Jak podaje Gazeta Wyborcza Wrocław, proces już się zakończył. Zdaniem obrońców Agnieszka K. nie powinna być stroną w sprawie, gdyż to nie ona edytowała hasła o Buzdyganie. Obrońcy uważają też, że artykuł w Wikipedii ma charakter obiektywny.

Przedstawiciel powoda uważa natomiast, że "odpowiedzialność za słowo dotyczy wszystkich". Sam Buzdygan twierdzi, że nie jest autorem obraźliwych postów na grupach dyskusyjnych. Jego zdaniem pewna grupa osób prześladowała go tworząc obraźliwe treści, a będący wynikiem tego artykuł w Wikipedii przeszkadza mu teraz w interesach.

Gazeta Wyborcza podaje, że wyrok w sprawie zostanie wydany 8 czerwca. Z pewnością interesujące będzie jego uzasadnienie. Sąd musi ustalić, gdzie kończy się obiektywność i gdzie zaczyna się naruszanie czyichś dóbr osobistych, co w tej sprawie nie musi być łatwe.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Gazeta.pl