WikiLeaks: Microsoft wspomagał tunezyjski reżim

06-09-2011, 14:24

Serwis WikiLeaks prezentuje długą listę nagannych zachowań giganta z Redmond.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Choć WikiLeaks w ostatnim czasie zaliczyło niemałą wpadkę, demaskatorska witryna nie przestaje udostępniać nowych informacji na temat dużych korporacji oraz rządów.

>>Czytaj także: Dziennikarz Guardiana nieumyślnie udostępnił hasła do depesz WikiLeaks

Sonda
Microsoft nadużył swojej pozycji w walce z konkurencją?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Tym razem materiały pochodzące z 2006 roku wskazują na współpracę giganta z Redmond oraz tunezyjskiego ministerstwa sprawiedliwości i spraw zagranicznych. Amerykański gigant miał tam sprzedać 20 tysięcy licencji na swoje oprogramowanie, a także oferować szkolenia urzędnikom.

W tym czasie Tunezja znajdowała się pod rządami Bena Alego, a do zadań Microsoftu miało należeć także przygotowanie do cyfrowej walki z opozycjonistami (choć oczywiście nie bezpośrednio). Warto zauważyć, że udostępnione niedawno przez WikiLeaks materiały w znacznej części wydostały się na światło dzienne przez przypadek, bez wcześniejszej obróbki.

Amerykańska korporacja miała także protestować przeciwko aktualizacjom w wenezuelskim prawie, które mogły skutkować wykorzystywaniem otwartoźródłowego oprogramowania przez tamtejszych urzędników. Podobne umowy uderzające w otwarte oprogramowanie miały obowiązywać również w Tunezji oraz Tajlandii, gdzie całość funkcjonowała pod przykrywką walki z piractwem. Z ujawnionych przez WikiLeaks dokumentów można wywnioskować, że zdaniem Microsoftu promowanie otwartoźródłowych rozwiązań nie jest dobrym sposobem walki z naruszaniem praw autorskich.

>>Czytaj także: WikiLeaks: Nasi informatorzy są bezpieczni


Źródło: ZDNet


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.