Więzienie za fikcyjny profil w Facebook

29-02-2008, 02:01

Trzy lata spędzi w więzieniu pewien internauta z Maroka, który w popularnym serwisie społecznościowym stworzył fikcyjny profil brata tamtejszego króla, Mohammeda VI - zadecydował marokański sąd, co wywołało międzynarodowe protesty.

27-letni inżynier Fouad Mourtada założył w serwisie Facebook profil podając się za księcia Moulaya Rachida. Kiedy o sprawie dowiedziały się władze, szybko zidentyfikowały i zatrzymały one dowcipnego internautę.

Przed sądem zeznał on, iż stworzenie profilu miało być niewinnym żartem, on sam zaś lubi i podziwia brata marokańskiego władcy.

Tłumaczenia na niewiele się jednak zdały. Za obrazę przedstawiciela królewskiej rodziny, sąd w Casablance skazał go na trzy lata więzienia. Mężczyzna będzie musiał dodatkowo zapłacić grzywnę 10 tysięcy dirhamów (tj. 900 euro).

Jak podkreślił sędzia, wysoka kara w tym przypadku ma być przestrogą dla innych, którzy również chcieliby zabawić się kosztem królewskiej rodziny.

Surowy wyrok wywołał protesty ze strony Amnesty International, jak i społeczności serwisu Facebook. Użytkownicy założoli specjalną petycję w sprawie uwolnienia Fouada, powstała też grupa o nazwie "Książe Moulay Rachid", do której zapisać mogą się osoby krytykujące działanie władz Maroka w tej sprawie. Wśród ponad 2 tysięcy już zapisanych użytkowników nie brakuje oczywiście kilku kopii Mohammeda VI i księcia Rachida...


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Times, AFP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy