Wiedza za darmo! Jutro konferencja o danych medycznych, pojutrze Dzień Otwarty GIODO

12-01-2016, 15:31

Jutro i pojutrze na Śląsku odbędą się interesujące imprezy związane z X Dniem Ochrony Danych Osobowych. Już jutro konferencja o danych medycznych w Katowicach, a pojutrze Dzień Otwarty GIODO na uczelni w Dąbrowie Górniczej.

Jutro o ochronie danych medycznych

Dziennik Internautów już tydzień temu informował, że w środę 13 stycznia 2016 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się konferencja naukowa pt. „Ochrona danych medycznych”.

Tematyka konferencji obejmuje następujące zagadnienia:

  • dane medyczne jako dane osobowe, 
  • koncepcja bezpieczeństwa danych medycznych w świetle regulacji krajowych oraz unijnych, 
  • ochrona danych osobowych przetwarzanych w dokumentacji medycznej – outsourcing dokumentacji medycznej, 
  • praktyczne aspekty zabezpieczenia danych osobowych medycznych, w tym przetwarzanych w modelu outsourcingu, 
  • dane osobowe w systemach informatycznych ochrony zdrowia, 
  • dane osobowe i prywatność w transplantologii, 
  • dostęp do danych osobowych zawartych w dokumentacji medycznej jako prawo pacjenta.

Wstęp za darmo, a temat bardzo ciekawy. Potwierdzenie udziału w konferencji należy przesłać na adres e-mail: rektor(at)us.edu.pl. Program konferencji jest dostępny na stronie Uniwersytetu Śląskiego.

14 stycznia - Dzień Otwarty GIODO, Dąbrowa Górnicza

Ponadto biuro GIODO wspólnie z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej zaprasza do udziału w Dniu Otwartym GIODO w tamtejszej uczelni. Podczas wydarzenia zaplanowano m.in. konferencję pt. „Aktualne problemy ochrony danych osobowych w marketingu bezpośrednim” oraz punkt konsultacyjny, gdzie będzie można uzyskać bezpłatne porady i informacje z zakresu ochrony danych osobowych.

Szczegółowy program dnia otwartego jest dostępny na stronie na stronie Wyższej Szkoły Biznesu. Trzeba się zarejestrować

Tegoroczne obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych poświęcone są tematyce Big Data. W opinii dr Edyty Bielak-Jomaa, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), dyskusja na temat sposobów zapewnienia równowagi pomiędzy swobodą działalności gospodarczej a ochroną danych osobowych, zwłaszcza w dobie Big Data, rozwoju nowoczesnych technologii i transgranicznego przepływu danych, jest niezmiernie istotna.

Konferencja w Dąbrowie Górniczej będzie okazją do podjęcia kilku zagadnień związanych z tymi problemami. Jednym z nich jest relacja przepisów znowelizowanego Prawa telekomunikacyjnego i ustawy o ochronie danych osobowych do ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Kolejny to nowa rola administratora bezpieczeństwa informacji (ABI).

Ponieważ spotkanie to odbywa się w czasie finalizacji prac nad reformą unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, także i ta kwestia będzie przedmiotem obrad.

– W grudniu 2015 r. po przeprowadzonych przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej trilogach został wynegocjowany ostateczny tekst ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Jego przyjęcie ma nastąpić w pierwszej połowie 2016 r. – mówi dr Edyta Bielak-Jomaa. Jak zaznacza, już wkrótce czeka nas więc rewolucja w tej dziedzinie, gdyż rozporządzenie, które będzie aktem stosowanym we wszystkich państwach członkowskich bezpośrednio, bez konieczności implementacji do krajowych systemów prawnych, zastąpi obowiązujące ustawy o ochronie danych osobowych. Tym samym prawo materialne w zakresie ochrony danych osobowych zostanie ujednolicone. – Wprawdzie rozporządzenia przewiduje 2-letnie vacatio legis, niemniej już teraz warto zapoznać się z nowymi regulacjami, by właściwie przygotować się do nadchodzących zmian – radzi dr Edyta Bielak-Jomaa.

X Dzień Ochrony Danych? O co tu chodzi

Obydwie wymienione wyżej imprezy odbywają się w ramach X Dnia Ochrony Danych Osobowych. 

Dzień Ochrony Danych Osobowych wydaje się dość dziwnym "świętem". Zazwyczaj nie pamiętamy o tym, że sama idea ochrony danych jest stosunkowo nowym zjawiskiem, a jakże jest ona dzisiaj potrzebna! Dzień Ochrony Danych został ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy na dzień 28 stycznia, gdyż jest to rocznica otwarcia do podpisu Konwencji 108 Rady Europy z 1981 roku w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Jest to chyba najstarszy akt prawny o zasięgu międzynarodowym, który kompleksowo regulował zagadnienia związane z ochroną danych.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy