Więcej niż spacery po Wirtualnych Muzeach Podkarpacia

07-10-2011, 11:39

Wirtualne spacery w technice panoram sferycznych, trójwymiarowe modele eksponatów i pomieszczeń, prezentacje eksponatów niedostępnych dla zwiedzających - takie atrakcje czekają na internautów, którzy odwiedzą Wirtualne Muzea Podkarpacia.

Projekt "Wirtualne Muzea Podkarpacia" był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Efektem współpracy jest dostępny dla internautów portal www.wmp.podkarpackie.pl.

Oferuje on wirtualne spacery po muzeach, wykonane w technikach panoram sferycznych oraz pomieszczeń 3D (cyfrowych modeli istniejących pomieszczeń, po których internauta porusza się swobodnie - jak w grach komputerowych). Zdigitalizowano 140 eksponatów, które można spotkać podczas spaceru w panoramach i w „Wirtualnych Salach”, które prezentują eksponaty niedostępne dla zwiedzających.

>>> Czytaj: Rękopisy z Qumran dostępne online (wideo)

Sala 3D w serwisie Wirtualne Muzea Podkarpacia
fot. - Sala 3D w serwisie Wirtualne Muzea Podkarpacia

Dostępne są opisy eksponatów i możliwość oglądania ich ze wszystkich stron. Dodatkowo niektóre z obiektów prezentowane są za pomocą edukacyjnych animacji. Interesujące są ścieżki dźwiękowe z archiwalnych nagrań etnograficznych z lat sześćdziesiątych. Poruszanie się po stronie Wirtualnych Muzeów Podkarpacia spięte jest prostym interfejsem, który sprzyja nawigowaniu w poszukiwaniu ciekawostek. Trzeba przyznać, że korzystanie z wirtualnego muzeum nie odbiega wygodą od znanych usług, takich jak Google Street View.

Armatka wiwatówka - model 3D
fot. - Armatka wiwatówka - model 3D

Inicjatywa "Wirtualne Muzea Podkarpacia" będzie docelowo zrzeszać 26 muzeów z województwa podkarpackiego. Obecnie można wirtualnie zwiedzać 7 instytucji:

  • Muzeum – Zamek w Łańcucie,
  • Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej,
  • Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu,
  • Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej,
  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
  • Muzeum Podkarpackie w Krośnie,
  • Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

Dalsza wirtualizacja muzeów odbywa się w nowo powstałym Laboratorium 3D (Muzeum Okręgowe), gdzie za pomocą technologii skanowania laserowego i optycznego oraz rekonstrukcji, digitalizowane jest dziedzictwo kulturowe. Efektem pracy są obiekty 3D, które wykorzystywane są do celów edukacyjnych (dostępne na portalu), konserwatorskich i badań naukowych.

>>> Czytaj: Indyjski tablet za 35 dolarów trafi do uczniów (wideo)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy