Wi-Fi Direct, czyli zabójca Bluetooth już w przyszłym roku

15-10-2009, 12:10

Urządzenia Wi-Fi będą niebawem łączyć się ze sobą w nowy sposób - zapowiada organizacja Wi-Fi Alliance, która jest bliska ukończenia prac nad specyfikacją Wi-Fi Direct. Technologia ta pozwoli urządzeniom na łączenie się bez udziału sieci domowej lub hotspotu.

Wi-Fi Alliance - stowarzyszenie zrzeszające 300 firm i będące właścicielem znaku Wi-Fi - poinformowało o bliskim końcu prac nad specyfikacją Wi-Fi Direct. Stowarzyszenie spodziewa się, że certyfikacja nowych urządzeń zostanie rozpoczęta w połowie 2010 roku i zgodne z nią produkty zostaną oznaczone logiem Wi-Fi CERTIFIED Wi-Fi Direct.

Specyfikacja określana poprzednio jako "Wi-Fi peer-to-peer" może być stosowana w wielu urządzeniach, takich jak telefony, aparaty fotograficzne, notebooki, klawiatury, słuchawki itd. Urządzenia te będą mogły łączyć się ze sobą w pary lub będą tworzyć większe sieci. Bardzo istotne jest to, że urządzenia zgodne ze specyfikacją Wi-Fi Direct będą mogły się łączyć z innymi urządzeniami Wi-Fi CERTIFIED, które są już w użyciu.

Użytkownicy Wi-Fi na całym świecie skorzystają z jednolitego technologicznie rozwiązania, aby przesyłać treści i dzielić się aplikacjami szybko i łatwo pomiędzy wieloma urządzeniami, nawet jeśli punkt dostępowy Wi-Fi nie będzie osiągalny – tłumaczy szef Wi-Fi Alliance Edgar Figueroa. – Efekt jest taki, że Wi-Fi stanie się jeszcze bardziej wszechobecne i użyteczne dla klientów i w przedsiębiorstwach.

Generalnie nowe rozwiązanie ma posiadać znane już cechy Wi-Fi. Zbliżona ma być maksymalna prędkość przesyłania danych i możliwe będzie zabezpieczanie transmisji za pomocą WPA2. Według wielu komentatorów Wi-Fi Direct może zagrozić popularnemu Bluetooth. Pozostaje czekać na przyszły rok i przekonać się, jak technologia sprawdzi się w dostępnych na rynku urządzeniach.


Źródło: Wi-Fi Alliance
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Wi-Fi Directtag Wi-Fi Alliancetag Wi-Fitag bluetooth
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy