Wesprą Linuksa na smartfonach, telewizorach, netbookach...

04-06-2010, 13:31

Nową organizację non-profit wspierającą rozwój systemów linuksowych na różne urządzenia utworzyli czołowi producenci elektroniki. Linaro - bo tak organizacja się nazywa - dostarczy nowe narzędzia dla deweloperów i wesprze różne otwarte projekty.

Firmy, które stworzyły Linaro, to ARM, Freescale, IBM, Samsung, ST-Ericsson oraz Texas Instruments. Oczywiście nie jest wykluczone powiększenie się organizacji w sensie przyjęcia nowych podmiotów.

Podstawowym celem Linaro będzie tworzenie narzędzi i middleware do obsługi układów typu System-on-Chip (SoC). Dzięki nim łatwiejsze i szybsze ma być rozwijanie otwartych aplikacji dla smartfonów, tabletów, netbooków, nawet telewizorów i platform rozrywki.

>>> Czytaj: Sony pozwane za wyłączenie Linuksa na PS 3

Linaro chce się skupić na rozwoju rozwiązań bazujących na Linuksie, takich jak Android, LiMo, MeeGo, Ubuntu i webOS. Nie jest jednak wykluczone, że na jego osiągnięciach skorzystają także twórcy rozwiązań zastrzeżonych.

Szef Linaro Tom Lantzsch zauważa, że organizacja nie tylko zwiększy wkład firm w projektu open source, ale zagwarantuje też dopasowanie do siebie tych wszystkich wysiłków. Jest to konieczne, aby powstawały produkty jak najlepsze dla konsumentów. Linaro będzie też współpracować z Linux Foundation i obiecuje zestrojenie z fundacją swoich inicjatyw.

Pierwsze narzędzia mają być udostępnione przez Linaro w listopadzie 2010 i będą służyły optymalizacji procesorów ARM Cortex. Linaro zobowiązuje się do aktualizowania wydań swoich narzędzi co pół roku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Linaro.org.

>>> Czytaj: Google zakazuje pracownikom używania Windows


Źródło: Linaro
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy