Wciąż ponad pół miliona Maców zainfekowanych

22-04-2012, 09:11

Pomimo wcześniejszych doniesień o tym, że trojan Flashback atakujący komputery Mac został usunięty z większości urządzeń, kolejne firmy tworzące oprogramowanie antywirusowe przyznają, iż sytuacja może w rzeczywistości wyglądać znacznie gorzej.

Pod koniec tygodnia firma Kaspersky Lab poinformowała, że trojan Flashback znajduje się obecnie już tylko na 30 tysiącach maszyn od koncernu Apple. W szczytowym okresie zarażonych miało być ponad 600 tysięcy Maców.

Czytaj także: Użytkownicy zadowoleni z iPada pomimo problemów

Według rosyjskiego Dr. Web, które jako pierwsze poinformowało o istnieniu wirusa, sytuacja wygląda znacznie mniej korzystnie, a Flashback wciąż znajduje się na ponad pół milionie komputerów Mac z systemem OS X. Ze względu na bardzo rozbieżne dane swoje trzy grosze postanowił wtrącić również Symantec.

Choć Symantec podawał wcześniej, że zarażonych jest już tylko 140 tysięcy maszyn, teraz firma przyznaje rację Dr. Web. Proces usuwania wirusa okazał się znacznie wolniejszy niż podejrzewano, a wielu użytkowników nie ma nawet świadomości, że złośliwe oprogramowanie zainstalowane jest na ich maszynach.

- Wielu użytkowników to zupełnie nie obchodzi - tłumaczy Boris Sharov z Dr. Web. - Masa ludzi nie uaktualnia swojej Javy. Mówią: Jestem zbyt zajęty, poczekajcie, aż będę miał na to czas. Przypomnijmy, że trojan rozprzestrzenia się, wykorzystując błąd w zabezpieczeniach dodatku od firmy Oracle. Koncern Larry'ego Ellisona udostępnił poprawkę już w styczniu, jednak Apple stosunkowo długo czekało na włączenie jej do domyślnych aktualizacji.

Czytaj także: Tysiąc dolarów za jedną akcję firmy Apple


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zagrożeniatag wirustag trojanytag trojantag OS Xtag Mac OStag Mactag Flashbacktag Apple
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy