Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W przychodni wystarczy PESEL albo oświadczenie

23-05-2012, 07:44

Jest nadzieja na to, że rejestracja w przychodni nie będzie już wymagała kilku papierków, których zdobycie nie zawsze jest łatwe. Wystarczy dokument z numerem PESEL. Rada Ministrów wczoraj przyjęła projekt nowelizacji  ustawy o Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Kolejny ruch należy do Sejmu.

robot sprzątający

reklama


Obecnie, aby dostać się do lekarza, potrzebujemy druku zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnego raportu RMUA. Może być też zaświadczenie z zakładu pracy albo legitymacja ubezpieczeniowa z aktualnym wpisem i pieczątką. Niby to żaden problem, ale wielu ludziom zdarzyło się nie otrzymać RMUA na czas albo być zmuszonym pójść do lekarza 31 dni po ostatnim przybiciu pieczątki w legitymacji. Wówczas samo nasuwa się pytanie: "Czy w XXI wieku nie byłoby możliwe zdalne potwierdzenie mojego prawa do ubezpieczenia na podstawie numeru PESEL?".

W Polsce wciąż nie jest to możliwe, ale jesteśmy o krok bliżej tego cywilizacyjnego skoku. Wczoraj, 22 maja, Rada Ministrów wczoraj przyjęła projekt nowelizacji Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czyli o Centralnym Wykazie Ubezpieczonych.

Czytaj: Nie było zmowy cenowej w przetargu na platformę e-zdrowie?

Nowelizacja pozwoli m.in. na to, aby na podstawie danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych przychodnie mogły uzyskać elektroniczne potwierdzenie prawa pacjenta do świadczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Pacjentowi wystarczy więc numer PESEL i jakiś dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Osobom do 18 roku życia wystarczy PESEL i legitymacja szkolna.

Co również istotne, lekarz nie będzie obciążony odpowiedzialnością za weryfikację praw pacjenta. Ponadto jeśli elektroniczne potwierdzenie nie będzie możliwe lub da wynik negatywny, pacjent będzie mógł przedstawić jeden z obecnie obowiązujących dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń zdrowotnych. 

Jeśli pacjent nie będzie miał dokumentów i nie uda się elektronicznie potwierdzić ubezpieczenia, pacjent będzie mógł złożyć pisemne oświadczenie, że ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. To powinno pozwolić na bezproblemową wizytę u lekarza.

Obowiązek ewentualnego egzekwowania kosztów udzielonych osobie nieuprawnionej zostanie przeniesiony na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj: Służba zdrowia w chmurze i w naszych realiach


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *