W Polsce da się uniknąć "microsoftowego podatku"

04-08-2008, 15:04

52 e-maile, kilka znaczków pocztowych i 10 miesięcy czekania - tyle musiał zainwestować student Piotr Karczemski, aby otrzymać zwrot pieniędzy za Windowsa, którego sprzedano mu razem z laptopem marki Lenovo. Okazuje się więc, że uniknięcie "microsoftowego podatku" jest w Polsce możliwe, choć niełatwe.

Piotr Karczemski - student 3 roku informatyki na Uniwersytecie Łódzkim – postanowił postarać się o zwrot pieniędzy za system, do którego nabycia został zmuszony. Zainspirowała go do tego historia Dave'a Mitchella – użytkownika Linuksa, który w 2006 roku dzięki fotografiom przedstawiającym niezaakceptowanie licencji Windowsa również uzyskał zwrot pieniędzy.

Jak pisze Karczemski na łamach Jakilinux.org, we wrześniu 2007 kupił laptopa Lenovo ThinkPad R61i w łódzkiej firmie "Potronics". Sprzedawca powiedział mu, że nie ma możliwości kupna ThinkPada bez systemu Windows.

Karczemski podobnie jak Mitchell nie zaakceptował EULA i cały proces sfotografował. Następnie e-mailem poinformował o tym Microsoft. Firma potwierdziła jego prawo do zwrotu kosztów. List trafił również do Lenovo, ale ta firma stwierdziła, że zwrot oprogramowania nie jest przewidziany.

Po wymianie korespondencji z Lenovo Karczemski poprosił o pomoc Rzecznika Konsumentów. Ten poinformował, że jedyną stroną w sprawie jest firma "Potronics", ponieważ jej nazwa figuruje na fakturze. Ta jednak również nie chciała zwracać kosztów. Kolejne e-maile do Microsoftu z różnymi pytaniami natury prawnej nie dały rezultatów.

Następnie Karczemskiemu Rzecznik Konsumentów poradził, aby skontaktować się z Inspekcją Handlową. Pan Piotr tak uczynił informując jednocześnie instytucję, że nie jest pewien kto jest stroną w tej sprawie. Inspekcja po telefonicznych negocjacjach przekonała "Potronics" do zwrócenia 400 zł. Piotr Karczemski musiał w celu otrzymania zwrotu oddać naklejkę licencyjną, co zrobił bez żalu.

Dokładniejszy opis całej sprawy znajdziemy w wortalu Jakilinux.org.


Źródło: Jakilinux.org
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031