Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W co zainwestowałby Polak 100 tys. zł oszczędności. Oczywiście, gdyby je miał

22-05-2024, 21:43

Nieruchomości, złoto, lokaty bankowe, konta oszczędnościowe, obligacje - to najczęściej pojawiające się pomysły na inwestycje 100 tys. zł oszczędności, wynika z reprezentatywnego badania, przeprowadzonego przez pracownię ARC Rynek i Opinia, na zlecenie Mennicy Skarbowej. Przedmiot inwestycji często zależy od wykształcenia, miejsca zamieszkania oraz płci.

W co zainwestowałby Polak 100 tys. zł oszczędności. Oczywiście, gdyby je miał

W skrócie:

  • W Polsce wyraźnie zauważalny jest trend powiększania majątku poprzez zakup nieruchomości. 37% ankietowanych myśląc o inwestycji długoterminowej trwającej 10–15 lat, deklaruje, że najchętniej zainwestowałoby 100 tysięcy złotych w nieruchomości tj. ziemię, dom lub mieszkanie.

  • Po 9% w zestawieniu otrzymały lokaty i konta oszczędnościowe oraz inwestycje w złote monety i sztabki.

  • 6% badanych preferowałoby zakup obligacji Skarbu Państwa.

  • Uwagę przykuwa liczba osób niezdecydowanych licząca aż 22%. Analizując tę grupę respondentów można dostrzec, iż kobietom trudniej dokonać wyboru potencjalnej inwestycji, niż mężczyznom.

  • Największa grupa osób niezdecydowanych posiada wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe. Zmienna osób niezdecydowanych maleje wraz z rosnącym poziomem wykształcenia.

Na rynku europejskim obserwujemy dekoniunkturę jeśli chodzi o zakup złota, w Polsce ten spadek to 40% rok do roku. Europejczycy - a także Polacy - z jednej strony kupili sporo produktów z tego kruszcu w czasie pandemii i na początku wojny na Ukrainie, a drugiej strony w wyniku wysokiej inflacji ciekawym rozwiązaniem okazały się bankowe produkty oszczędnościowe lepiej oprocentowane niż jeszcze parę lat temu - wyjaśnia Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej, na której stronach można znaleźć porady dla początkujących o inwestycji w złoto i inne metale szlachetne.


Kup wymarzony domek na swoją działkę. Skorzystaj ze strony 123domki.pl! Polecamy.


Prawdopodobnie jeszcze przez długi czas będziemy obserwować zainteresowanie Polaków inwestycjami w nieruchomości. Od dawna panuje powszechne uznanie dla tego typu lokaty kapitału. Szczególnie zakup mieszkań jest popularny i postrzegany przez społeczeństwo za najbardziej korzystną opcję w dłuższej perspektywie.

Jednak popularność złota rośnie wśród naszych rodaków od kilku lat. Złoto przestało być już produktem dla wybranych z wysokim progiem wejścia. Obecnie inwestycje w złoto można rozpocząć już od kilkuset złotych i na bieżąco budować swój kapitał. Polacy coraz chętniej kupują także złote lub srebrne monety lub sztabki jako prezent okolicznościowy.

Złoto, jako przedmiot inwestycji długoterminowej, jest najbardziej popularne w trzech grupach badanych: osób z wyższym wykształceniem, mieszkańców miejscowości o liczbie 20–49 tys. mieszkańców oraz wśród mężczyzn. Jeśli spojrzymy na zainteresowanie 10–15-letnią inwestycją w złoto z perspektywy regionów Polski dostrzeżemy, że najrzadziej tę opcję inwestycji rozważają mieszkańcy północnego regionu kraju (3%), najczęściej zaś rozpatrują ją osoby zamieszkujące południowo-zachodnią część kraju (13%).

Badanie zrealizowane zostało przez ARC Rynek i Opinia zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków liczącej 1011 osób.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *