Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W co dziesiątym smartfonie na świecie procesor ma lukę bezpieczeństwa

02-06-2022, 18:06

Układy scalone UNISOC, instalowane w 11% smartfonów na świecie, posiadają poważną lukę bezpieczeństwa. Podatności przyznano 9,4 pkt w dziesięciopunktowej skali CVSS. Przestępcy, a także instytucje rządowe lub wojskowe mogłyby wykorzystać tę podatność np. do zablokowania łączności w określonym terytorium.

Układy scalone UNISOC, instalowane w 11% smartfonów na świecie, posiadają poważną lukę bezpieczeństwa – ostrzega Check Point Research. Podatność, której przyznano 9,4 pkt CVSS, dotyczy chipsetów modemów 4G oraz 5G, a jej wykorzystanie która pozwala uzyskać dostęp do wszystkich danych przechowywanych na urządzeniu oraz przejąć nad nim kontrolę. Zagrożenie zostało wykryte dzięki tzw. inżynierii wstecznej, przeprowadzonej przez specjalistów Check Pointa.

Modemy UNISOC, odpowiedzialne za komunikację komórkową, wbudowane są w co dziesiątym smartfonie na świecie, przede wszystkim w urządzeniach popularnych w Afryce i Azji.

Eksperci bezpieczeństwa cybernetycznego z Check Point Research postanowili dokładnie przebadać firmware UNISOC, w poszukiwaniu podatności, które potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane przez cyberprzestępców lub szpiegów. Było to pierwsze tak precyzyjne badanie oprogramowania podzespołów producenta z Szanghaju. Dzięki zastosowaniu inżynierii wstecznej zidentyfikowano lukę bezpieczeństwa, uznaną za krytyczną, której przyznano notę 9,4 w dziesięciopunktowej skali CVSS.

procesory w co dziesiątym smartfonie na świecie mają lukę bezpieczeństwa

Po przeskanowaniu obsługi komunikatów NAS (warstwy niedostępnej) wykryto lukę, która mogła zostać wykorzystana do zakłócenia komunikacji radiowej urządzenia za pomocą nieprawidłowo sformatowanych pakietów. Eksperci wyjaśniają, że hakerzy, instytucje rządowe lub wojskowe mogłyby wykorzystać podatność np. do zablokowania łączności w określonym terytorium.

- Jako pierwsi przeprowadziliśmy inżynierię wsteczną, badając modem UNISOC pod kątem luk w zabezpieczeniach. Efektem było odkrycie podatności w modemie UNISOC wbudowanym w ok 11% smartfonów na całym świecie. Potencjalny napastnik mógł wykorzystać stację radiową do wysłania źle sformatowanego pakietu, który zresetowałby modem, pozbawiając użytkownika możliwości komunikacji – mówi Slava Makkavev, badacz bezpieczeństwa i inżynierii wstecznej w Check Point Software Technologies.

Odkrycie zostało ujawnione firmie UNISOC w maju br., po czym chiński producent wydał łatkę bezpieczeństwa oznaczoną jako CVE-2022-20210. W tym samym czasie Google zapowiedziało, że poprawka zostanie opublikowana w nadchodzącym biuletynie bezpieczeństwa systemu Android. Analitycy Check Pointa rekomendują jak najszybszą aktualizację systemu operacyjnego, a jednocześnie podkreślają, że luka znajduje się w oprogramowaniu modemu, a nie w samym systemie operacyjnym Android.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik