Uważaj z oddzwanianiem, nawet gdy numer wygląda swojsko

31-03-2014, 14:31

Dzwonił do Ciebie ktoś, kogo numer zaczyna się od cyfr 22? Uważaj, bo to nie musi być numer warszawski.

Naciąganie na oddzwanianie znane jest od dawna. Działa to mniej więcej tak, że ktoś dzwoni na Twoja komórkę, ale nie zdążysz odebrać. Oczywiście oddzwaniasz, ale łączysz się wówczas z numerem o podwyższonej opłacie.

Ten rodzaj naciągania znany jest od dawna. Kiedyś atakowano w ten sposób głównie firmy, do których naciągacze dzwonili po godzinach pracy. Oczywiście z czasem ludzie zaczęli zwracać uwagę na numery z jakich dzwoniono, ale naciągacze zaczęli szukać nowych sposobów na uśpienie czujności.

Numer zaczyna się od 22? Sprawdź i tak!

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że zdarza się, iż naciągacze dzwonią z numerów zaczynających się od cyfr 22 lub 24. Te cyfry mogą się kojarzyć numerami warszawskimi i płockimi. W rzeczywistości jednak numery zaczynają się prefiksami +22 albo +24, czyli są to numery z takich krajów jak Kongo.

UKE ostrzegał przed tymi oszustwami już w przeszłości i ostatnio powtarzał ostrzeżenia w mediach. Niestety te ostrzeżenia są jedyną bronią przeciwko naciągaczom.

Można tylko edukować

- UKE niestety nie ma kompetencji aby interweniować, gdyż - po pierwsze - nie mamy tu do czynienia z naruszeniem prawa telekomunikacyjnego, poza tym rzecz ma miejsce poza terytorium Polski, stąd UKE nie ma realnej możliwości działania jako organ państwowy -  tym niemniej staramy się robić wszystko aby ustrzec obywateli przed tego typu pułapką - powiedział Dziennikowi Internautów Dawid Piekarz, rzecznik prasowy UKE.

Sonda
Oddzwaniasz na nieodebrane połączenia?
  • tak, zawsze
  • tylko gdy wiem kto dzwonił
  • nigdy
wyniki  komentarze

Nie wiadomo jakie może być nasilenie tego zjawiska. Dawid piekarz przyznał, że "UKE otrzymuje wyłącznie pojedyncze zgłoszenia". Można się jednak domyślać, że firmy zajmujące się takim naciąganiem dzwonią do ludzi losowo i mogą wybierać numery z całego świata.

Najlepszym sposobem na naciągaczy jest ograniczenia oddzwaniania do takiego kręgu osób, od których możemy spodziewać się telefonu. Warto uważnie sprawdzać numery, na które oddzwaniamy. Jeśli nie wykonujemy rozmów zagranicznych, warto rozważyć ich zablokowanie.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy