Uwaga: Próby wyłudzeń danych osobowych na Allegro

17-05-2006, 10:01

Do redakcji DI dotarła informacja, że niektórzy użytkownicy serwisu aukcyjnego Allegro otrzymują podejrzane wiadomości e-mail, zawierające informacje o rzekomo wprowadzanych zmianach w regulaminie i konieczności powtórnej weryfikacji swoich danych osobowych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W e-mailu można przeczytać, że powodem wprowadzanych zmian regulaminowych są "rosnące w zastraszającym tempie liczby nadużyć dokonywanych przez osoby nieletnie."

Następstwem powyższego miałoby być zaostrzenie przepisów, co do rejestracji w systemie Allegro. Dodatkowo rejestracja ta miałaby od tej pory polegać również na weryfikacji wieku - można przeczytać w fałszywym liście.

Użytkownicy serwisu aukcyjnego są nakłaniani w e-mailu do odesłania w odpowiedzi zeskanowanego dowodu osobistego w wysokiej rozdzielczości (tak, by były widoczne wszystkie dane) w ciągu 3 dni, w przeciwnym wypadku konto użytkownika ma być rzekomo zablokowane na czas nieokreślony.

Monika Cierzniak, z Allegro, w odpowiedzi do zaniepokojonego użytkownika serwisu, pisze, że nigdy nie wysyłali podobnego komunikatu i prosi o zachowanie szczególnej ostrożności. Poleca także lekturę odpowiedniej strony pomocy.

Redakcja DI również apeluje do wszystkich użytkowników Allegro, by zachowali szczególną czujność zawsze, gdy rzecz dotyczy np. haseł, danych osobowych lub innych informacji niedostępnych publicznie.

[aktualizacja]

Osoby, które otrzymały tego typu e-maile mogą zgłaszać ten fakt przez formularz kontaktowy Allegro (bezpieczeństwo - ktoś podszywa się pod Allegro).

Nadawca korzystał z adresu pomoc-tech17@go2.pl, korzystając z webmaila (poczty przez WWW). Prawdopodobnie wydawało mu się, że dzięki temu zachowuje anonimowość. W rzeczywistości jednak w nagłówkach e-maila wysyłanego przez webmail o2 dodawana jest linia X-Originator wskazująca na źródło wiadomości (w tym konkretnym przypadku IP 83.17.91.42).

Warto zauważyć, iż wiadomość została wysłana nie na adresy, na które zarejestrowane są konta, a na te, które podano na stronach aukcji.

Następny artykuł » zamknij

Sun sprzyja Linuksowi


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag spoofingtag phishingtag Allegro
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.