Uwaga na firmę sprzedającą "muzykę bez opłat ZAiKS". Nie dajcie się oszukać

21-10-2013, 11:51

W internecie pojawiła się firma, która robi wrażenie jakby sprzedawała dostęp do Radia Wolne Media z muzyką na licencji Creative Commons. W rzeczywistości firma nie ma nic wspólnego z radiem, którego oferta jest po prostu bezpłatna.

W ostatnich tygodniach w Dzienniku Internautów poruszaliśmy temat muzyki na "wolnej" licencji Creative Commons i opłat za prawa autorskie. Mogło się wydawać, że organizacja ZPAV znów próbuje pobierać pieniądze za odtwarzanie takiej muzyki w firmach, ale ostatecznie ZPAV potwierdził, że szanuje licencje Creative Commons.

Niestety teraz okazuje się, że nieuczciwe zarabianie na bezpłatnej muzyce może być szerszym problemem, który nie dotyczy organizacji zarządzających prawami autorskimi.

Wolne-Media.eu to nie Radio Wolne Media!

W ubiegłą sobotę Radio Wolne Media poinformowało, że pewna firma z Białegostoku najwyraźniej sprzedaje przedsiębiorcom dostęp do Radia Wolne Media i prawo do odtwarzania muzyki na licencji Creative Commons.

Wspomniana firma z Białegostoku prowadzi stronę Wolne-Media.eu. Nie ma ona nic wspólnego z Radiem Wolne Media, które działa pod adresem z inną końcówką - WolneMedia.net.

Strona Wolne-Media.eu wygląda tak:

zrzut

Jak widać, Wolne-Media.eu rzekomo oferuje "muzykę bez opłat ZAiKS STOART ZPAV". Na stronie oprócz zachęty do skorzystania z oferty i cennika jest dział "Informacje prasowe", w którym znajdują się trzy artykuły ze stron Bankier, ZPAV i Muzyka.onet.pl. Łatwo się domyślić, że mają one robić wrażenie ważnych branżowych informacji. Numer infolinii niby jest, ale przysłonięty napisem "już niebawem".

Ze wspomnianej strony nie dowiemy się, jaką dokładnie muzykę sprzedaje ta firma. Nie ma również wielu innych szczegółów oferty poza cennikiem, ale Maurycy Hawranek z Radia Wolne Media otrzymał wiadomość od firmy z Rybnika, która skorzystała z oferty Wolne-Media.eu, sądząc, że ma ona związek z Radiem Wolne Media.

Hawranek dowiedział się, że osoby zainteresowane ofertą Wolne-Media.eu otrzymują link do Radia Wolne Media (http://radio.wolnemedia.net/program/00.php) oraz "wzór umowy licencyjnej". Autorzy tej "licencji" twierdzą, iż upoważnia ona "do korzystania ze strumienia internetowego radia wolne media" oraz "zabezpiecza przed roszczeniami OZZ (ZAIKS, STOART, ZPAV, SAWP)". Dziennik Internautów widział kopię tego dokumentu.

Charakterystyczne jest to, że Wolne-Media.eu nie zamieszcza linku do radia na swojej stronie. Najwyraźniej przesyła go tylko w e-mailach do firm, które chcą skorzystać z jej oferty.

Maurycy Hawranek z Radia Wolne Media dowiedział się również, że wspomniana firma wystawia faktury pro forma, na których figuruje adres Agencji Logo z Białegostoku (ul. Leśna 30/1). Ten sam adres figuruje na "wzorze umowy licencyjnej", ale nie zgadza się on z adresem firmy podanym na stronie Wolne-Media.eu (ul. Lipowa 32 lok. 310).

Dziennik Internautów próbował kontaktować się z firmą według danych podanych na stronie Wolne-Media.eu. Jak dotąd bezskutecznie.

Niezamierzone naruszenia praw twórców

Maurycy Hawranek powiedział Dziennikowi Internautów, że sprawa prawdopodobnie zostanie zgłoszona na policję. Ma to zrobić salon z Rybnika, który skorzystał z oferty Wolne-Media.eu, sądząc, że kupuje w ten sposób dostęp do Radia Wolne Media. W tym miejscu warto podkreślić, że korzystanie z Radia Wolne Media jest bezpłatne, a firmy mogą korzystać ze specjalnego kanału z muzyką do użytku komercyjnego.

Co ważne, działalność firmy stojącej za stroną Wolne-Media.eu może prowadzić do niezamierzonego naruszania praw twórców. Wolne-Media.eu udostępnia bowiem link do wszystkich kanałów Radia Wolne Media, ale nie każdy z tych kanałów nadaje się do użytku komercyjnego. Może dojść do sytuacji, gdy klient Wolne-Media.eu będzie puszczał muzykę z naruszeniem praw autorskich.

UWAGA: Ten tekst był poprawiany. W pierwszej wersji w adresie opisywanej strony zabrakło myślnika. Przepraszamy!

Aktualizacja: firma stojąca za stronę Wolne-Media.eu przysłała nam swoje oświadczenie. Szczegóły w tekście pt. Firma oferująca "muzykę bez opłat ZAiKS" przez Wolne-Media.eu tłumaczy swoje postępowanie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930