Uwaga na fałszywe Kartki Onet.pl!

17-12-2007, 19:32

Wiadomości e-mail, rzekomo pochodzące z serwisu Kartki Onet.pl, zalały dziś skrzynki polskich internautów. Coraz więcej Czytelników zgłasza nam kolejne przypadki otrzymania świątecznych kartek z linkiem do życzeń, pod którym prawdopodobnie może znajdować się złośliwy kod, bo żadnych życzeń tam nie znajdziecie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


E-maile, których kopie przesyłają nam Czytelnicy Dziennika Internautów są łudząco podobne do standardowego powiadomienia o otrzymaniu wirtualnej kartki z życzeniami w serwisie Onet.pl Kartki.

From: kartki.onet.pl
Sent: Monday, December 17, 2007 6:41 PM
Subject: Kartki Onet.pl


Z przyjemnością zawiadamiamy, że w serwisie Kartki Onet.pl czeka przygotowana specjalnie dla Ciebie kartka wysłana przez kartki@onet.pl. Aby ją zobaczyć kliknij na link
http://www7.kartki.onet.pl-token94731296/95710531-0583782-9885210.html

Kartki Onet.pl
--
http://kartki.onet.pl/ - Wyślij kartke do swoich znajomych!


Czytelnicy pod wskazanym w e-mailu adresem trafiali jednak na stronę z informacją o konieczności zainstalowania odtwarzacza animacji flash, by móc obejrzeć kartkę. W rzeczywistości autor tych "życzeń" podsuwał internautom program zawierający wirusa.

Sytuacja wydaje się łudząco podobna do tej, która wydarzyła się miesiąc temu, kiedy to polskich internautów zalały wiadomości e-mail zachęcające do odwiedzenia profilu sexy użytkownika serwisu Fotka.pl. Podobnie jak dziś, po wejściu na stronę, do której prowadził link w e-mailu, pojawiał się komunikat informujący o konieczności instalacji odtwarzacza Flash Player, który w rzeczywistości okazał się być złośliwym kodem.

Obecnie pod adresami podanymi w rozsyłanych dziś e-mailach nie są dostępne żadne strony internetowe.

Początek adresu, który pojawia się w fałszywym mailu jest, podobnie jak w przypadku wiadomości z serwisu Fotka.pl, łudząco podobny do prawdziwego adresu witryny z kartkami. Jednak dalsza część odnośnika, po domenie .pl, powinna wzbudzić podejrzenia. Poniżej przykłady fałszywych odnośników:

http://www7.kartki.onet.pl-ref97610/(ucięte).html

http://www7.kartki.onet.pl-token94731296/(ucięte).html

http://www7.kartki.onet.pl.taskid7173/(ucięte).html

Prawdziwy odnośnik z serwisu Kartki Onet.pl wygląda następująco:

http://kartki.onet.pl/47018445-151447-(ucięte).html

Przy okazji tej sprawy warto jeszcze raz przypomnieć internautom, że święta to idealny okres dla przestępców, którzy coraz sprawniej posługują się wyrafinowanymi socjotechnikami i w swojej działalności bezwzględnie wykorzystują wszelkie okazje. Należy zatem podwoić naszą czujność i z dystansem podchodzić nie tylko do zakupów online, czy internetowych kontaktów z obcymi, ale również ze znajomymi, których komputery mogą przecież być zainfekowane i wykorzystywane bez ich wiedzy.

Jedną z najpopularniejszych metod łapania ofiar w internecie jest podsyłanie odnośników do specjalnie spreparowanych stron, które mogą zawierać m.in. szkodliwe programy. Dlatego też warto zabezpieczyć się przed potencjalnym zagrożeniem korzystając z programów bezpieczeństwa, jak antywirusy, antyspyware, zapory sieciowe, a także innych narzędzi, dostępnych często za darmo online. Jednym z nich jest LinkScanner, dzięki któremu można sprawdzić, czy pod danym adresem nie znajduje się wirus lub innego rodzaju złośliwe oprogramowanie.


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.