Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ustawa o monitoringu - zobaczcie projekt założeń, a nie tylko fast fooda

20-12-2013, 12:08

Od dwóch dni mówi się o projekcie założeń "Ustawy przeciwko Wielkiemu Bratu", ale ten projekt dopiero wczoraj po południu został naprawdę udostępniony opinii publicznej. Warto do niego zajrzeć, nawet jeśli się Wam wydaje, że o tym projekcie wiecie wszystko.

Bardzo podoba mi się termin "informacyjny fast food". Prawnik Piotr Waglowski użył go na określenie m.in. rządowych kont w serwisach społecznościowych. Dzięki nim rząd niby jest blisko obywatela, niby informuje, ale tak naprawdę mocno ogranicza informowanie o swoich działaniach do słodkich fotek i reklam w 140 znakach.

Moim zdaniem "fast foody" nie są złe, ale dzieje się coś bardzo niedobrego, gdy zaczynają one dominować w przekazie rządowym. Coś takiego dało się zaobserwować wczoraj, przy okazji ogłaszania przez MSW nowych założeń do ustawy o monitoringu wizyjnym.

Najpierw fast food, potem źródło?

Dziennik Internautów pisał o tych założeniach. Wcześniej zrobiły to inne media, ale my przyznaliśmy otwarcie, że nie widzieliśmy omawianego projektu założeń. Czy inni go widzieli? Raczej nie, choć oczywiście nie przeszkadzało im to w opisywaniu projektu w taki sposób, jakby naprawdę go czytali.

Wiedza większości ludzi o projekcie pochodziła z "fast foodów" i innych "zakąsek" od MSW. Ministerstwo przygotowało wspaniałe komunikaty, infografiki i klipy wideo. Nie udostępniło jednak na swojej stronie projektu, którego te wszystkie "fast foody" dotyczyły.

Wielu dziennikarzy mogło wybrać publikowanie newsów na podstawie "fast foodów", bo przecież wymaga się od nich szybkiego podawania informacji. Głupio jest czekać na projekt, gdy inni już trąbią o "ustawie przeciwko Wielkiemu Bratu". Dziennikarze wzięli "fast foody", bo tyle zapewniła im instytucja publiczna. Osobiście uważam, że ministerstwo powinno najpierw opublikować projekt, a potem jego opracowania i inne "materiały promocyjne".

Ach! Więc to jest ten projekt?

Dziennik Internautów od początku chciał dostać projekt, pytaliśmy o niego w MSW. Najpierw na Twitterze dostaliśmy obietnicę, że znajdzie się on w BIP MSW. Wczoraj o godzinie 16:40, otrzymaliśmy informację o opublikowaniu na stronie MSW tego projektu założeń, o którym wszyscy tyle już mówili.

Sprawdźmy teraz, czy warto było upominać się o ten projekt. Jego ogólne założenia zostały już opisane. Czy naprawdę trzeba robić raban o ten dokument?

Diabeł tkwi w szczegółach

Z projektu możemy się dowiedzieć, np. jaka będzie definicja kamery monitoringu w nowych przepisach. Otóż zdaniem projektodawcy jest to "urządzenie stacjonarne lub obrotowe poruszające się po zaprogramowanych torach". To daje do myślenia, bo czy puszczenie autonomicznego robota z kamerą monitoringu też będzie rodzajem monitoringu? Dziś oczywiście nikt tego nie robi, ale to się może zacząć szybciej, niż myślimy.

Przy okazji możemy się zastanawiać, dlaczego Street View nie będzie traktowane jak rodzaj monitoringu. Czytając projekt, dowiadujemy się bowiem, że cel rejestrowania obrazu może mieć znaczenia dla ustalenia, czy coś jest monitoringiem. Właśnie dlatego warto czytać projekty.

W oficjalnych komunikatach MSW była mowa o przepisach karnych, ale w projekcie wymieniono dokładniej naruszenia i możliwe kary. Dzięki temu można się dowiedzieć, że przewidziane będą kary nie tylko za bezprawne prowadzenie monitoringu i przetwarzanie obrazu, ale także za bezprawne posługiwanie się kopiami tego obrazu.

Jest wiele innych ciekawych kwestii, na które spojrzymy inaczej, jeśli przeczytamy projekt lub nawet pobieżnie go przejrzymy. Przede wszystkim jednak powinniśmy mieć dostęp do tego projektu.

Sonda
Zdarza Ci się czytać lub przeglądać projekty ustaw, założeń itd?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Zajrzyj do źródła

Czułbym się znacznie lepiej, gdybym mógł już wcześniej przedstawić ten projekt i połączyć informacje ogólne z tymi bardziej szczegółowymi. Mam nadzieję, że w przyszłości MSW i inne ministerstwa będą publikowały swoje projekty przynajmniej równolegle z opublikowaniem "materiałów promocyjnych".

Poniżej kopia projektu założeń do ustawy o monitoringu wizyjnym.

Proje Kt by di24pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              Ostatnie artykuły:


fot. Huaweifot. DALL-Efot. vecstockfot. Freepikfot. Mike Bird