Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Urządzenie zakładane na głowę? Apple ma na to patent (wideo)

05-07-2012, 20:50

Apple już w 2006 roku zgłosiło swój patent dotyczący "urządzeń zakładanych na głowę" - zauważa Wired. Brzmi znajomo?

Pod koniec ubiegłego miesiąca wyszukiwarkowy gigant zaprezentował dokładniej swój projekt Google Glass, który już od dość dawna był obiektem zainteresowania fanów nowoczesnych technologii. Podobny pomysł udało się wcześniej opatentować jednak konkurencyjnej firmie.

Jak dwie krople wody

Okazuje się, że już w 2006 firma Apple zgłosiła swój patent dotyczący "urządzeń zakładanych na głowę". Obejmuje on rozwiązania technologiczne, które oferują użytkownikom możliwość widzenia rozszerzonego, a zatem identycznego, jak w przypadku Google Glass.

Urządzenie opisane przez koncern Apple mogłoby się składać z jednego lub dwóch wyświetlaczy, które oczywiście zamontowane byłyby w urządzeniu zakładanym na głowę. Opis nie jest zbyt precyzyjny i wyjaśnia, że może chodzić o maskę bądź okulary. Patent zakłada również, że do urządzenia takiego mógłby być transmitowany obraz pochodzący na przykład ze smartfona.

Bez szczegółów

Sonda
Kupisz Google Glass?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Warto zauważyć, że Google również posiada patent na swoje okulary. Czytając opis technologii należącej do firmy Apple, łatwo dostrzec jednak, że Google Glass bez problemu mieści się w jej definicji. To z kolei rodzić może nieprzyjemne konsekwencje dla wyszukiwarkowego giganta, a także samych użytkowników.

Koncern z Cupertino może w przyszłości zażądać opłat za każde ze sprzedanych okularów firmy Google bądź - co bardziej prawdopodobne - starać się całkowicie usunąć je ze sklepów. Biorąc pod uwagę, iż najprawdopodobniej trafią one na rynek dopiero w 2014 roku, niewykluczone także, że Apple zaprezentuje do tego czasu konkurencyjne rozwiązanie.

Opatentować da się wszystko?

Urządzenia elektroniczne zakładane na głowę, które oferują rozwiązania "poszerzające rzeczywistość", to definicja, w którą za jakiś czas prawdopodobnie będzie wpisywało się wiele urządzeń. Warto jednak zauważyć, że projekty tego typu już od dawna przewijały się w książkach czy filmach fantastycznych. Apple na dobrą sprawę nie wymyśliło więc nic nowego, choć dzięki sprawnemu rejestrowaniu patentów może kiedyś wiele zarobić.

Czytaj także: Okulary Google Glass da się kupić za 1,5 tys. dolarów (wideo)« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031