Urządzenie na palec odczyta wskazany tekst

10-07-2014, 13:41

Zakładane na palec urządzenie do odczytywania drukowanego tekstu opracowali badacze z MIT Media Lab. W ten sposób osoby niedowidzące mogłyby szybko czytać.

Wyobraź sobie, że tylko wskazujesz palcem tekst i dzięki temu go słyszysz. Taką właśnie możliwość daje urządzenie Finger Reader opracowane przez badaczy z MIT. Na stronie instytutu znajdziecie dokładniejszy artykuł na temat urządzenia.

Jak łatwo się domyślić, Finger Reader jest wyposażony w kamerę do analizy tekstu. Posiada też silniki wibracyjne, dzięki czemu może wskazywać użytkownikowi, w którą stronę przesuwać kamerę. Oczywiście potrzebne jest także oprogramowanie do rozpoznawania tekstu, zamieniania go na mowę itd.

Film poniżej pokazuje, jak urządzenie działa.

Zapewne zwróciliście uwagę na to, że do urządzenia podłączony jest przewód. Widoczne na filmie oprogramowanie wymaga komputera z Windowsem lub Maka. To urządzenie ma służyć osobom niedowidzącym do czytania tekstu. Z tego powodu jego forma, prostota i dodanie silników wibracyjnych mają niemałe znaczenie.

Nie jest to pierwsze urządzenie, które ma być "dodatkowym okiem" dla niedowidzących. Izraelska firma OrCam już wcześniej stworzyła urządzenie kojarzące się z Google Glass, które potrafi rozpoznawać teksty w różnym oddaleniu i ułożeniu względem użytkownika. OrCam może służyć nie tylko do czytania, ale też do rozpoznawania sygnalizatorów ruchu i innych większych elementów na ulicy.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031