Urządzenia z Windows 8 ARM nie uruchomią innych systemów

16-01-2012, 18:58

Microsoft poinformował, że urządzenia wyposażone w nową wersję Windowsa dla architektury ARM nie będą wspierały możliwości uruchamiania innych platform mobilnych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pod koniec września ubiegłego roku wiele kontrowersji wzbudził fakt, że nowe pecety z Windowsem 8 mogą blokować uruchamianie konkurencyjnych systemów operacyjnych. Wszystkiemu miał być winny nowy tryb "bezpiecznego uruchamiania".

Czytaj także: Microsoft chce porozumień patentowych z kolejnymi producentami

Windows 8 ma działać na sprzętach, gdzie zamiast BIOS-u znajdziemy nowszy interfejs UEFI. Dzięki funkcji Secure Boot znacznie utrudnione ma być działanie szerokiej gamy złośliwych aplikacji, które - ładowane podczas startu systemu - niezwykle trudno wykryć. Jednocześnie jednak identyczne problemy z działaniem na nowych maszynach mogą mieć na przykład dystrybucje Linuksa czy starsze wydania Windowsa.

W związku ze wzburzeniem użytkowników Microsoft szybko wyjaśnił wtedy, że funkcja bezpiecznego startu nie jest obowiązkowa, a jej implementacja zależy w dużej mierze od producentów sprzętu. W praktyce ma to oznaczać, że twórcy pecetów będą mogli sami zadecydować, jak system zareaguje na niezgodność certyfikatów.

Jak jednak zauważył ComputerWorld, pod koniec grudnia Microsoft udostępnił kolejny dokument, gdzie dokładnie wyjaśnia, w jakich warunkach producenci mogą wyłączyć funkcję bezpiecznego startu. Okazuje się, że operacja nie będzie możliwa na sprzętach z architekturą ARM wyposażonych w Windowsa 8. Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla fanów Androida oraz popularnych dystrybucji Linuksa.

Czytaj także: Microsoft: Stagnacja?


Źródło: ComputerWorld


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.