Urządzenia z Firefox OS od dziś w Polsce. Nadchodzi "smartfon dla mas"

12-07-2013, 06:50

Smartfony z Firefox OS powinny się pojawić dzisiaj w sklepie internetowym T-Mobile, a w salonach będzie je można kupić od przyszłego poniedziałku.

Oczekiwanie na nowy system Firefox OS stało się nieco nerwowe, bo pierwsze urządzenia były początkowo zapowiadane na czerwiec. Ostatecznie przyszło nam czekać niewiele dłużej, bo te urządzenia powinny pojawić się na polskim rynku już dziś. 

Firefox OS już od dziś

Deutsche Telekom poinformował, że rozpocznie w Europie sprzedaż smarfonów ALCATEL ONE TOUCH Fire.

W Polsce te urządzenia wprowadzi sieć T-Mobile. Już dziś (12 lipca) mają się one pojawić w sklepie internetowym operatora, a od 15 lipca będzie można je kupić w 850 salonach na terenie całego kraju.

zdjęcie

Premiery w kolejnych europejskich krajach planowane są na jesień. W Niemczech, smartfon z Firefox OS wprowadzi należąca do Deutsche Telekom marka congstar. Spółki zależne firmy na Węgrzech (Magyar Telekom) i w Grecji (COSMOTE) również rozpoczną jesienią sprzedaż telefonów ALCATEL One Touch Fire.

Smartfon dla mas

Firefox OS to lekki system operacyjny bazujący na przeglądarce i przeznaczony głównie do usług webowych. Jego idea jest podobna do Google Chrome OS, ale zrealizowana na mniejszych urządzeniach.

Dzięki swojej lekkości Firefox OS ma pozwolić na tworzenie urządzeń tańszych, ale posiadających cechy smartfona. Te urządzenia będą oferować m.in. e-mail, aparat fotograficzny, integrację z social media (Facebook i Twitter), mapy (Nokia HERE z opcjami offline oraz lokalnymi informacjami o ruchu drogowym i komunikacji) oraz - rzecz jasna - przeglądarkę Firefox.

Będzie też sklep z aplikacjami, Firefox Marketplace, zawierający popularne, globalne oraz lokalne aplikacje w takich kategoriach, jak: gry, wiadomości, multimedia, biznes i produktywność. Obecne w nim i popularne już aplikacje to m.in. AccuWeather, Airbnb, EA Games Poppit, Terra, Time Out, TMZ.

Operatorzy chcą systemu na Firefoksie

Firefox OS jest mocno wspierany przez operatorów takich, jak wspomniany Deutsche Telekom. Ma to sens, bo użytkownicy smartfonów bardzo intensywnie korzystają z mobilnego internetu, a więc operatorzy mają interes w tym, by wcisnąć smartfony jak największej liczbie ludzi.

Sonda
Jesteś gotów kupić urządzenie z Firefox OS?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Ponadto dzięki Firefox OS może zostać złamana dominacja Androida oraz iOS. Ta dominacja sprawia, że rynek aplikacji trafił pod kontrolę dostawców oprogramowania i sprzętu, a przecież operatorzy chcą ugryźć dla siebie większy kawałek przychodów z tego rynku.

Firefox OS będzie pierwszą, ale nie jedyną otwartą alternatywą dla systemów iOS oraz Android. Do rynkowego startu szykuje się również Ubuntu dla telefonów, a system ten niedawno uzyskał wsparcie ośmiu operatorów, wśród których jest także Deutsche Telekom wspierający Firefox OS. Więcej o tym w tekście pt. Ubuntu na smartfonach ma wsparcie ośmiu operatorów m.in. Deutsche Telekom

Poniżej wideo od Mozilli, prezentujące urządzenia z Firefox OS.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy