Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Uniwersalne ładowarki coraz bliżej, dla telefonów i notebooków

19-12-2013, 14:35

Uda się zrobić prawo, które zmusi producentów telefonów do uniwersalnej ładowarki? W Unii Europejskiej jest na to szansa. Tymczasem postępy w dziedzinie ładowarki dla notebooków poczyniła Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna.

Uniwersalna ładowarka? Tę ideę Komisja Europejska wspiera od roku 2009. Dawno temu udało się nawet doprowadzić do porozumienia producentów w tym zakresie, ale uniwersalna ładowarka to ciągle marzenie. 

We wrześniu informowaliśmy, że Parlament Europejski zaproponował zmiany w prawie, które miałyby zmusić producentów telefonów do stosowania uniwersalnej ładowarki. Komisja ds. rynku wewnętrznego (IMCO) zaproponowała, by tę kwestię ująć w przepisach dotyczących wprowadzania na rynek urządzeń radiowych.

Bliżej przepisów ws. uniwersalnej ładowarki

Dziś Parlament Europejski poinformował, że europosłowie osiągnęli w tej sprawie porozumienie z prezydencją litewską. To porozumienie musi być zaakceptowane przez państwa członkowskie oraz komisję IMCO i mogłoby trafić pod głosowanie Parlamentu w marcu przyszłego roku. Zgodnie z propozycją kraje UE miałyby 2 lata na transpozycje przepisów do prawa krajowego.

Posłowie chcą, aby producenci sprzętu byli zobowiązani do uczynienia swoich telefonów kompatybilnymi z uniwersalną ładowarką. Można się domyślać, że niektórzy producenci będą chcieli realizować ten obowiązek poprzez dodanie do swoich urządzeń odpowiednich przejściówek.

zdjęcie
Ładowanie telefonu - zdjęcie z Shutterstock.com

Ładowarka dla notebooków? Jest specyfikacja

Działania Parlamentu Europejskiego dotyczą ładowarek dla telefonów. Co ciekawe, zbiegły się one w czasie z działaniami Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC), która pracuje nad uniwersalną ładowarką dla notebooków.

Sonda
Czy zgodność z uniwersalną ładowarką mogłaby Cię zachęcić do zakupu jakiegoś urządzenia?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Na początku tego tygodnia IEC ogłosiła opublikowanie specyfikacji technicznej dla uniwersalnej zewnętrznej ładowarki dla różnych komputerów przenośnych. Nie trzeba tłumaczyć, że taka ładowarka byłaby nie tylko wygodna, ale też pozwoliłaby na ograniczenie ilości elektrośmieci, jakie powstają w wyniku wyrzucania kolejnych ładowarek.

Samo opublikowanie specyfikacji jest zaledwie małym krokiem na drodze do upowszechnienia takich rozwiązań. Od czegoś trzeba jednak zacząć. Jeśli Parlament Europejski osiągnie sukces w dziedzinie ładowarek do telefonów, może to zachęcić władze Unii do działań związanych z ładowarkami do notebooków.

Czytaj także: UE zmusi producentów telefonów do uniwersalnej ładowarki? Przynajmniej będzie próbować


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data