Unikaj bankomatów w nocy

Jarosław Sadowski, Expander 09-09-2011, 09:36

W ostatnich dniach po raz kolejny pojawiły się informacje o kradzieży pieniędzy z kont Polaków poprzez kopiowanie kart płatniczych. Expander radzi, by unikać nocnych wypłat oraz zachować szczególną ostrożność nawet przy bankomatach zlokalizowanych przy oddziale banku.

Kopiowanie karty płatniczej może zostać dokonane zarówno poprzez zamontowanie specjalnego skanera na bankomacie (w otworze, do którego wkładamy kartę), jak również przez nieuczciwego pracownika np. sklepu, w którym płacimy kartą. Ryzyko tego rodzaju kradzieży można jednak zminimalizować, stosując się do kilku prostych zasad.

Zasłaniaj wprowadzany PIN

Podstawową zasadą korzystania z karty zarówno przy bankomacie, jak i w sklepach jest zasłanianie klawiatury, na której wprowadzamy PIN. Samo skopiowanie karty nie wystarczy do wypłaty pieniędzy, potrzebny jest też PIN. Łatwo można go jednak podejrzeć, np. umieszczając miniaturową kamerkę na bankomacie. Również pracownik sklepu może zobaczyć wprowadzany przez nas PIN, a później skopiować kartę. Dlatego nie powinniśmy dopuścić do tego, aby karta zniknęła nam z oczu choćby na chwilę i aby ktoś miał możliwość podejrzenia, jaką kombinację cyfr wprowadzamy.

Przyjrzyj się bankomatowi

Samo zasłanianie klawiatury to jednak zbyt mało. PIN przestępcy poznają również, instalując nakładkę na klawiaturę bankomatu. Takie urządzenie zapisuje kombinacje cyfr wprowadzanych przez korzystających z bankomatu. Ważną zasadą jest więc każdorazowe przyjrzenie się bankomatowi. Jeśli jakaś jego część wydaje się podejrzana, np. jest krzywo zamontowana, różni się kolorystycznie, to należy zrezygnować z dokonania wypłaty. Watro też poinformować o swoich spostrzeżeniach obsługę bankomatu.

Unikaj wypłat w nocy

Urządzenia skanujące na bankomatach często są montowane późnym wieczorem i zdejmowane wczesnym rankiem. Gdy jest ciemno, trudniej jest nam dostrzec nietypowe elementy na bankomacie. Dodatkowo w nocy nasz umysł zwykle funkcjonuje mniej sprawnie i jest szansa na to, że nawet jeśli te elementy dostrzeżemy, to nie wzbudzą naszych podejrzeń. Jeśli więc jest to możliwe, to odłóżmy wypłatę do rana. Jeśli natomiast musimy dokonać wypłaty w nocy, to najbardziej należy uważać na bankomaty zlokalizowane w centrach miast, przy dworcach oraz innych miejscach, gdzie kwitnie nocne życie. W takich miejscach najczęściej instalowane są nakładki skanujące karty.

Bankomat przy oddziale nie jest bezpieczniejszy

Wbrew pozorom wypłaty z bankomatów zamontowanych przy oddziałach banków wcale nie są mniej narażone na działanie przestępców skanujących karty. Takie lokalizacje mogą być dla nich szczególnie atrakcyjne, gdyż korzysta z nich duża liczba klientów przekonanych, że jest to bezpieczne miejsce do wypłat pieniędzy. W rezultacie, zakładając urządzenie skanujące na taki bankomat, można skopiować dużą liczbę kart.

Co ciekawe, taki skaner wcale nie musi znajdować się na bankomacie. W części bankomatów, aby się do nich dostać, należy przejść przez drzwi, które otwierają się po przeciągnięciu karty przez czytnik. Również na takim czytniku w drzwiach może zostać zamontowane urządzenie skanujące. Warto więc uważać na każde miejsce, przez które przechodzi nasza karta.

Jarosław Sadowski
analityk firmy Expander
www.expander.pl


Następny artykuł » zamknij

Ile wart jest internauta?

Tematy pokrewne:  

tag karty płatniczetag finansetag bankomaty
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31