Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE radzi jak inwestować w sieci

17-05-2008, 10:18

Poradnik dla samorządowców dotyczący planowania i przygotowania koncepcji budowy sieci szerokopasmowych na terenach wiejskich wydał wczoraj Urząd Komunikacji Elektronicznej. Przedstawione w nim zagadnienia obejmują cały proces inwestycyjny.

Podręcznik powstał we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Fundacją Wspomagania Wsi i Polsko - Amerykańską Fundacją Wolności. W ramach programu e-VITA promują one lepsze wykorzystanie technologii informacyjnych w rozwoju wsi.

Na przestrzeni ponad 200 stron podręcznik pokazuje przykładowe rozwiązania techniczne i koszty, jakie są z nimi związane. Zawiera też wiele praktycznych wzorów dokumentów, takich jak wzór zamówienia czy umowy z wykonawcą. Urząd przekonuje, że przyszły inwestor stosując się do zawartych w podręczniku informacji uniknie błędów, które mogą przełożyć się na określone straty finansowe.

Przy okazji wydania poradnika Anna Streżyńska zapewniła, że popiera inicjatywy samorządów w działaniach zmierzających do zwiększenia dostępu do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych. Jej zdaniem bez zaangażowania lokalnych społeczności nie uda się uzyskać "zadowalającego rozwoju cywilizacyjnego" gdyż "nowoczesne społeczeństwo, zorientowane cyfrowo, nie jest w stanie egzystować bez zaawansowanych technologii”.

Streżyńska przypomniała też, że Unia Europejska przeznaczyła środki finansowe na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Bezpośrednim beneficjentem tych środków są właśnie samorządy. To jednak nie wszystko.

- Oprócz środków kierowanych do samorządów, pojawiły się środki na dofinansowywanie powstawania nowych i rozwój istniejących małych firm. Odpowiednia polityka informacyjna może zachęcić do korzystania z nich osoby podejmujące działalność np. w obszarze świadczenia usług dostępu do Internetu jako ISP - czytamy w poradniku.

Według UKE jest więc okazja, aby zbliżyć się do krajów zachodnich pod względem rozwoju technologicznego.

Podręcznik można pobrać ze stron UKE. Osoby mające uwagi do podręcznika mogą je przekazywać na adres e-mail: investors (małpa) uke.gov.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Źródło: UKE