UKE kontroluje nie tylko Pocztę Polską

23-07-2008, 19:45

Nie tylko Poczta Polska i inPost dostarczają przesyłki pocztowe. Na rynku działa wielu operatorów, których działalność skontrolował właśnie Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W kręgu zainteresowań Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) znajduje się nie tylko Poczta Polska, ale także jej mali konkurenci. W okresie od 14 maja do 6 czerwca 2008 roku skontrolowana została działalność 24 podmiotów świadczących usługi pocztowe (kontrola w jednej z firm odbędzie się w terminie późniejszym, gdyż w badanym okresie jej przedstawiciela nie było w Polsce). Głównym celem kontroli było zbadanie, czy usługi świadczone są zgodnie z ustawą Prawo Pocztowe.

Dzięki przeprowadzonej kontroli udało się zyskać bardziej klarowny obraz polskiego rynku pocztowego. UKE stwierdził, że zdecydowana większość operatorów świadczy usługi pocztowe na rynku lokalnym lub w niewielkiej odległości od siedziby, jedynie trzech działa w skali kraju. Dostarczanie przesyłek traktowane jest przede wszystkim jako dodatkowe źródło dochodów - tylko dla sześciu operatorów stanowi to jedyne źródło przychodów.

Czterech operatorów wciąż nie rozpoczęło świadczenia usług - dwóch złożyło wniosek o wykreślenie z rejestru, kolejny wnioskował o zawieszenie działalności, ostatni oświadczył, że rozpocznie działalność niedługo.

Mimo istnienia monopolu Poczty Polskiej na dostarczanie przesyłek o masie do 50 gramów, czterech operatorów przyjmuje je, pobierając opłatę niższą niż 5,25 zł. Firmy te zwiększają masy przesyłek stosując metalowe obciążenia lub tekturowe koperty.

Właśnie konieczność ominięcia przepisów dotyczących dostarczania najlżejszych przesyłek, które jednocześnie stanowią największą część rynku, a także wymóg opracowania planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń, stanowią największe bariery szerszego wejścia na rynek pocztowy.

Jedynie u jednego z operatorów stwierdzono niedostateczne działania w zakresie ochrony tajemnicy pocztowej.

Urząd dokona teraz analizy stwierdzonych uchybień w oparciu o Prawo pocztowe. Efektem tych działań może być wydanie nakazu zaprzestania działalności pocztowej lub nałożenie kar pieniężnych.

 


Następny artykuł » zamknij

Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag usługi pocztowetag Poczta Polskatag kontrole
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy