Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE zmusi producentów telefonów do uniwersalnej ładowarki? Przynajmniej będzie próbować

30-09-2013, 15:03

Komisja Europejska od lat zabiega o to, aby producenci sprzętu dobrowolnie stosowali uniwersalne ładowarki. Teraz Parlament Europejski proponuje wymagać tego poprzez zmiany w prawie.

Komisja Europejska od roku 2009 wspiera ideę jednej, uniwersalnej ładowarki do osobistych urządzeń. Dzięki jej staraniom w lutym 2009 r. w Barcelonie 17 producentów telefonów i operatorów telekomunikacyjnych porozumiało się w tej sprawie. Co ciekawe, wśród tych producentów była firma Apple, która do dziś nie zastosowała uniwersalnych ładowarek micro-USB w swoich produktach.

Może więc dojść do tego, że dobrowolne porozumienia zostaną zastąpione przez prawo. W ubiegłym tygodniu komisja Parlamentu Europejskiego ds. rynku wewnętrznego (IMCO) zaproponowała, by kwestię uniwersalnej ładowarki ująć w przepisach dotyczących wprowadzania na rynek urządzeń radiowych. Sprawozdawczyni Barbara Weiler (Niemcy, S&D) stwierdziła, że jest to konieczne, by zakończyć "kablowy chaos" wśród telefonów komórkowych i tabletów. 

35 członków komisji IMCO zagłosowało za tymi rozwiązaniami. Nikt nie był przeciw. Komisja ma teraz zdecydować, czy będzie uruchamiać w tej sprawie nieformalne negocjacje z Radą UE.

zdjęcie
Zdj. ładowarek i bałaganu - Shutterstock.com

Nie wszyscy chcą uniwersalności

Jeśli obowiązek stosowania uniwersalnej ładowarki zostanie wdrożony, będzie dotyczył wszystkich producentów. Mimo to komentatorzy zwracają uwagę na jedną firmę - Apple. Ona po prostu kocha się we własnych rozwiązaniach i raczej nie będzie jej odpowiadało, że zasady dotyczące ładowarek dyktują biurokraci z Europy. Być może firma postara się obejść przepisy, dodając do swoich urządzeń odpowiednie przejściówki.

Sonda
Czy Apple łatwo pogodzi się z przepisami dotyczącymi uniwersalnych ładowarek?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Sami biurokraci twierdzą, że kierują się nie tylko potrzebą zapewnienia wygody konsumentom, ale także kwestiami ochrony środowiska. GSM Association oszacowała, że dzięki uniwersalnej ładowarce można zmniejszyć produkcję tego typu urządzeń o 50 procent, co pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie 13,6-21,8 mln ton rocznie.

Z technicznego punktu widzenia problem rozwiązano już dawno temu. Prototyp pierwszej uniwersalnej ładowarki telefonicznej został zaprezentowany Komisji Europejskiej w roku 2011.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data