Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE: Abonenci wybiorą dostawcę roamingu, czyli może być taniej

28-03-2012, 14:20

Abonenci z UE będą mogli wybrać dostawcę usługi roamingu innego niż ich operator, zachowując swój numer telefonu. Politycy z UE wierzą, że konkurencja najlepiej rozwiąże problemy z zawyżanymi cenami usług roamingowych.

W lipcu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję "długoterminowego rozwiązania problemu roamingu". Chodziło o umożliwienie konsumentom wybierania alternatywnego dostawcy usług roamingu, bez względu na dostawcę krajowego. W ramach takich usług po każdorazowym przekroczeniu granicy klienci mogliby być przełączani na usługi wybranego przez nich dostawcy, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek dodatkowych działań i zachowując przy tym ten sam numer telefonu i tę samą kartę SIM.

Dziś Komisja poinformowała, że wstępne porozumienie w tej sprawie zostało zawarte między przedstawicielami Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady. Parlament Europejski może przyjąć porozumienie w maju, otwierając drogę do wejścia nowych zasad w życie jeszcze w tym roku.

Czytaj: UE: Konsumenci wybiorą dostawcę usług w roamingu

Gdyby wszystko poszło tak, jak chce tego Komisja, od 1 lipca 2014 r. abonenci w UE mogliby wybierać alternatywnego dostawcę roamingu. Wcześniej, bo od 1 lipca 2012 r., operatorzy wirtualni zyskaliby prawo do korzystania z sieci innych operatorów, aby dostarczać usługi roamingu w oparciu o regulowane ceny hurtowe.

Komisja Europejska liczy na to, że z czasem operatorzy w krajach odwiedzanych przez przyjezdnych z zagranicy będą zwracać się ze swoimi ofertami bezpośrednio do tych przyjezdnych. Może to zachęcić operatorów do oferowania roamingu w cenach zbliżonych do cen usług w sieciach krajowych. W ten sposób ziści się marzenie Komisji Europejskiej - roaming tak tani, aby człowiek podróżujący po Unii Europejskiej nie bał się sięgnąć po telefon, smartfon, tablet itd.

Zanim jednak konkurencja obniży ceny roamingu, Komisja Europejska będzie stosować rozwiązanie krótkoterminowe, czyli regulację cen. Od 1 lipca 2012 roku konsumenci będą płacić maksymalnie:

  • 29 centów za minutę rozmowy wychodzącej,
  • 9 centów za minutę rozmowy przychodzącej,
  • 9 centów za SMS,
  • 70 centów za megabajt pobranych danych.

Do 1 lipca 2014 r. te pułapy cenowe mają dalej spadać, osiągając poziom odpowiednio 19, 5, 6 i 20 centów.

Czytaj: Telekom Austria przeciwna propozycji KE dot. roamingu


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Play znów rusza z rewolucją?

Źródło: Komisja EuropejskaOstatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data