Udostępniłeś film na Chomikuj.pl? Pisma od prawników nie przychodzą tylko pocztą

12-09-2014, 12:39

Kancelaria Codex z Bielska-Białej rozsyła do użytkowników Chomikuj.pl wezwania do ugody w związku z udostępnianiem filmów. Co istotne, ta kancelaria nie skorzystała jeszcze z postępowania karnego, aby wydobyć dane. Informuje tylko o takiej możliwości.

Dziennik Internautów w ramach opisywania zjawiska copyright trollingu w Polsce zwracał już uwagę na działania skierowane na użytkowników Chomikuj.pl. Pisaliśmy o kancelarii adwokata Bartłomieja Wieczorka, która przesyła pisemne wezwania do ugody, wykorzystując dane osobowe pozyskane poprzez uruchomienie postępowania karnego.

Teraz otrzymaliśmy informację o działaniach innej kancelarii, Codex z Bielska Białej, która również zajmuje się naruszeniami praw autorskich na Chomikuj.pl. Kancelaria ta rozsyła wezwania do ugody, ale nie pocztą, tylko za pośrednictwem samego serwisu Chomikuj.pl.

Poniżej przykładowe fragmenty wiadomości, które otrzymaliśmy ze swojego źródła (można kliknąć, by powiększyć).

zrzut

zrzut

Z wiadomości wyraźnie wynika, że kancelaria Codex nie posiada danych osobowych sprawcy naruszeń. Inaczej było w przypadku wcześniej opisywanych działań Bartłomieja Wieczorka i Anny Łuczak - pisma były wysyłane po uprzednim uruchomieniu postępowania karnego i wykorzystaniu tego postępowania do uzyskania danych. Kancelaria Codex wyraźnie zapowiada skorzystanie z takich środków, ale wezwania do ugody kieruje na jeszcze wcześniejszym etapie.

Dzwoniliśmy do kancelarii Codex i rozmawialiśmy z radcą prawnym Agnieszką Kupilas. Przede wszystkim pani mecenas potwierdziła, że kancelaria jest zaangażowana w takie przedsięwzięcie. Potwierdziła też, że na chwilę obecną nie zostały uruchomione postępowania i propozycja ugody ma charakter wstępny.

Kwota ugody?

Pani mecenas przyznała również, że zawarcie ugody w związku z naruszeniami będzie polegało na wpłaceniu pewnej kwoty. Pismo nie mówi, jaka to kwota.

- Wysokość tej kwoty określa dystrybutor. Jest możliwość negocjowania wysokości tej kwoty - stwierdziła Agnieszka Kupilas.  

Ze swojego źródła wiemy, że przynajmniej jedna osoba dostała propozycję ugody za 800 zł.

Codex vs inni prawnicy-antypiraci

Rozsyłanie wezwań do ugody w takiej formie jest interesujące z kilku powodów. Propozycja jest kierowana do użytkownika Chomikuj.pl, czyli do osoby bliżej niezidentyfikowanej, za pośrednictwem nie całkiem wiarygodnego środka komunikacji. Jest to odmienne od praktyki spotykanej w typowym copyright trollingu, która polega na kierowaniu propozycji ugody zwykłą pocztą do osoby kryjącej się za numerem IP (ta osoba wcale nie musi być sprawcą).

Oczywiście kancelaria Codex może w każdej chwili sięgnąć po numer IP i zapowiada zrobienie tego. Wówczas jej działania mogą upodobnić się do działań Bartłomieja Wieczorka lub Anny Łuczak, choć równie dobrze kancelaria może zaniechać proponowania ugody. Przekonamy się jeszcze, jak będzie. 

Nie wiemy, ilu ludzi mogło otrzymać takie wiadomości przez Chomikuj.pl.

Sonda
Czy kancelaria prawna powinna zwracać się z propozycją ugody do użytkowników Chomikuj.pl?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

W wiadomości od kancelarii Codex zwrócono uwagę na to, że odbiorca wiadomości może być osobą niepełnoletnią. Wiadomość informuje też, że decyzja o ugodzie ma być dobrowolna. Trzeba przyznać, że ta wiadomość nie jest tak agresywna w wydźwięku jak np. pisma Anny Łuczak i nie zachęca do natychmiastowej wpłaty, co oczywiście ma znaczenie dla oceny tej działalności.

Będziemy jeszcze pytać innych prawników o ich zdanie na temat takich działań. Na chwilę obecną możemy odnotować, że zjawisko wzywania internautów do zapłaty za naruszenia praw autorskich przyjmuje również taką formę.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy