Uczą się angielskiego, rozmawiając ze staruszkami przez internet

12-05-2014, 15:22

Wielu starszych ludzi ma czas i ochotę, żeby z kimś pogadać. W Brazylii wykorzystuje się ten potencjał do uczenia młodzieży języka angielskiego.

Seniorzy lubią rozmawiać, ale nie zawsze znajdą chętnych rozmówców poza swoją grupą wiekową. Młodsi ludzie są zajęci własnymi sprawami. Często muszą się uczyć np. języków obcych, ale rozmowa z innym użytkownikiem języka to przecież najlepszy sposób nauki.

Tę możliwość dostrzegła organizacja FCB Brazil, która wspólnie ze szkołami językowymi CNA uruchomiła projekt "Speaking Exchange". Jego celem jest łączenie przez internet starszych Amerykanów żyjących w domach starców oraz młodych Brazylijczyków, którzy uczą się angielskiego.

Podstawowym celem programu jest umożliwienie młodym ludziom rozmawiania z osobami anglojęzycznymi. Ostatecznie zyskują na tym obie strony, bo starsi ludzie mają z kim porozmawiać i mogą się czegoś dowiedzieć o innej kulturze. Zawiązane przy okazji więzi emocjonalne też nie są bez znaczenia.

Projekt pilotażowy został już uruchomiony. Łączy on uczniów ze szkoły w Liberdade oraz seniorów z Chicago. Co ciekawe, rozmowy są nagrywane, aby nauczyciele mogli analizować postępy uczniów. Poniżej krótki film promujący inicjatywę.

Sonda
Chciałbyś pogadać z anglojęzycznym staruszkiem?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Oczywiście bardzo ważnym elementem tego projektu jest internet. Dzięki niemu uczniowie mogą rozmawiać z "prawdziwymi" Amerykanami, nie wydając pieniędzy na podróż. Również seniorzy nie muszą odbywać męczącej podróży i nie muszą się stawiać w męczącej roli "zwykłego" nauczyciela.

Dodatkowo seniorzy mają jedną zaletę, której często brakuje młodszym nauczycielom. Potrafią nawiązywać rozmowy o prostych rzeczach, a jednak te rozmowy nie tchną wymuszonym banałem. Ciekawie byłoby zobaczyć podobny projekt w Polsce. Co prawda, różnica czasu utrudniałaby kontakt ze starszymi Amerykanami, ale może starsi Brytyjczycy chcieliby pogadać z młodszymi Polakami?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy