Ubuntu na smartfonach ma wsparcie ośmiu operatorów m.in. Deutsche Telekom

19-06-2013, 10:13

System Ubuntu for phones będzie wspierany przez ośmiu dużych operatorów komórkowych z całego świata. Nic dziwnego, bo tym firmom wcale nie jest na rękę dominacja Androida i Apple.

Na początku tego roku firma Canonical zaprezentowała Ubuntu for phones, czyli smartfonową wersję popularnej dystrybucji Linuksa. Wszystko wyglądało obiecująco i zapowiedziano, że pierwsze telefony z Ubuntu pojawią się w październiku. Dało się jednak odczuć, że tym zapowiedziom brakuje wsparcia ze strony innych rynkowych graczy.

Wczoraj to się zmieniło. Canonical ogłosiła nazwy firm telekomunikacyjnych, które będą współpracować przy tworzeniu systemu mobilnego i potem mogą wesprzeć jego wdrażanie. Firmy te utworzą specjalną grupę doradczą (Carrier Advisory Group - CAG) i będą jako pierwsze informowane o nowościach. 

Telekomy wspierają Ubuntu

Firmy-założyciele CAG to: Deutsche Telekom, Everything Everywhere, Korea Telecom, Telecom Italia, LG UPlus, Portugal Telecom, SK Telecom oraz międzynarodowy dostawca usług z Hiszpanii, którego nazwy nie ujawniono. Osobiście obstawiałbym, że jest to Telefónica.

Oczywiście CAG może się powiększać. Członkowie grupy będą się regularnie spotykać, aby omawiać takie kwestie, jak: ekosystem deweloperów, standardy, rynek aplikacji i treści, różnicowanie systemu dla różnych OEM-ów i operatorów, fragmentacja platformy itd.

zdjęcie

Wyrwać kontrolę Androidowi i Apple

Samo wsparcie tak wielkich firm jest już ciekawą wiadomością, ale warto jeszcze odnotować dwie rzeczy.

  • To operatorzy, a nie producenci sprzętu, jako pierwsi wyrażają wsparcie dla Ubuntu for phones. Tak samo było z systemem Firefox OS od Mozilli, który podobnie jak Ubuntu ma stworzyć alternatywy dla Androida i iOS.
  • Niektórzy operatorzy popierają zarówno Firefox OS, jak i Ubuntu. Są to: Deutsche Telekom, Telecom Italia i być może Telefónica, jeśli to ten operator jest hiszpańskim członkiem CAG.

Sonda
Ubuntu for phones przyjmie się na rynku?
  • tak i to będzie sukces
  • tylko w ograniczonym zakresie
  • to nie wypali
wyniki  komentarze

Skąd to zainteresowanie operatorów alternatywnymi systemami mobilnymi? Po pierwsze smartfony napędzają ruch w sieci, a więc im tańsze i bardziej dostępne będą, tym lepiej dla operatorów. Jest jednak coś więcej.

Dominacja Androida oraz iOS sprawiła, że rynek aplikacji i treści trafił pod kontrolę dostawców oprogramowania (Google i Apple). Operatorzy chcą ugryźć dla siebie większy kawałek przychodów z tego rynku, ale potrzebują w tym celu oprogramowania, które będą mogli bardziej modyfikować pod katem swoich usług. Firefox OS oraz Ubuntu mogą być furtką do osiągnięcia tego celu.

Czytaj także: Wytwórca sprzętu dla Apple szuka nowych klientów. Mozilla na horyzoncie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy