Ubuntu Mobile – przenośny internet bez kompromisów

27-02-2008, 13:28

Ubuntu Mobile – dystrybucja Linuksa dla przenośnych urządzeń internetowych – została udostępniona przez firmę Canonical. Jej twórcy mówią, że będzie ona oferować "pełny internet bez kompromisów" i zachwalają elastyczność, pozwalającą na dostosowanie systemu do dowolnego urządzenia.

Dystrybucja Ubuntu zdobyła już ogromną popularnosć na komputerach osobistych. Teraz jej wersja mobilna ma szansę zabłyszczeć na rynku urządzeń MID.

Ubuntu Mobile został stworzony przez Canonical we współpracy z firmą Intel i społecznością open source. Wsparcie Intela było udzielane w ramach projektu Moblin, który koncentruje się na stworzeniu Linuksa dla urządzeń MID.

MID to według przyjętych przez Canonical kryteriów urządzenia niewielkie wyposażone w ekran dotykowy o przekątnej 4-7 cali, z klawiaturą fizyczną lub wirtualną. Urządzenia te mogą ponadto posiadać 2-8 GB pamięci Flash, 256+ MB RAM, OpenGL 3D, USB, aparat lub kamerę, zestaw słuchawkowy, Wi-Fi, 3G, Bluetooth, GPS i WiMAX.

Ubuntu Mobile
fot. - Ubuntu Mobile
System stworzono z myślą o firmach, które będą go sprzedawać z urządzeniami MID w ramach umów OEM lub ODM. Dostosowana do potrzeb dostawców sprzętu dystrybucja będzie mogła zawierać zastrzeżone kodeki i aplikacje od firm trzecich.

Ubuntu Mobile będzie mógł zapewnić w urządzeniu m. in. obsługę AJAX, Flash i Java. Użytkownicy będą mogli korzystać ze wszystkich funkcjonalności serwisów Web 2.0 takich jak MySpace lub YouTube. System ma też pozwolić na odtwarzanie mediów, obsługę gier 3D i GPS.

Ubuntu Mobile
fot. - Ubuntu Mobile
Firma Canonical podkreśla przede wszystkim, że system jest elastyczny pod względem przystosowalności. Aplikacje dla Ubuntu Mobile będzie można tworzyć za pomocą HTML, Flash, Clutter, Python z GTK, C, C++ z GTK i Java.

Canonical zachęca osoby i organizacje do udziału w społeczności Ubuntu Mobile. Oglądając zrzuty z ekranu i znając wcześniejsze dokonania Canonical można sądzić, że przyszłość projektu zapowiada się bardzo dobrze.


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy