Ty też nie możesz powstrzymać się przed klikaniem? To może być uzależnienie...

PATRONAT MEDIALNY 10-11-2014, 09:59

„My nie będziemy myśleć o byciu online czy szukaniu czegoś przez Internet. My po prostu będziemy online i po prostu będziemy patrzeć”- te słowa Joego Toucha, dyrektora Instytutu Informatyki na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, na temat cyfrowej przyszłości doskonale obrazują coraz bardziej postępującą integrację życia człowieka z nowoczesnymi technologiami. Choć ich pozytywnego wpływu nie da się przecenić, to jednak wraz z możliwościami niosą one ze sobą również zagrożenia.

Uzależnienie od Internetu

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie portalu Edulider.pl, spośród 982 ankietowanych aż 191 deklaruje, że doświadczyła lub doświadcza uzależnienia od Internetu, a 82 przyznaje się do uzależnienie od telefonu komórkowego. I trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że urządzenia mobilne, które gwarantują stały dostęp do Internetu przez całą dobę, nie są już dziś nowinkami technologicznymi, ale narzędziami pracy i rozrywki. Szacuje się nawet, że liczba użytkowników komórek wynosi 4,5 mld osób, a do 2017 ma wzrosnąć do 5 mld!

Czy to już FOMO?

Częstszemu korzystaniu przy użyciu nowoczesnych technologii z Internetu sprzyja sytuacja na współczesnym rynku pracy. Większość ludzi bezustannie chce być na bieżąco, bojąc się, że coś ważnego umknie ich uwadze, jeśli tylko na chwilę opuszczą sieć. A stąd już tylko krok do FOMO (z ang. fear of missing out). Ta nowa choroba cywilizacyjna określająca zjawisko lęku przed wypadnięciem z obiegu, przegapieniem czegoś ważnego, bycie cały czas na bieżąco zatacza coraz szersze kręgi. Nie możesz się powstrzymać od nieustannego sprawdzania skrzynki mailowej i wiadomości na portalach społecznościowych? Możesz być FOMO.

Relacje w świecie wirtualnym a rzeczywistym

Duża ilość czasu spędzonego w sieci może oznaczać mniej czasu na relacje twarzą w twarz i jednocześnie większe ryzyko izolacji społecznej. Jak twierdzą eksperci na świecie Internet sprzyja relacjom płytkim, pogorszeniu stosunków z innymi w pracy, w domu, ogólnemu uczuciu niezadowolenia z życia, pracy w izolacji oraz narażeniu prywatnych informacji.

Jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecieDla wszystkich tych, którzy z jednej strony obawiają się, czy nadążą za galopującym postępem technologicznym, a z drugiej chcieliby stać się świadomi zachodzących współcześnie zjawisk związanych z życiem zawodowym i uczeniem się polecamy wydany przez redakcję portalu Edulider.pl ebooka zatytułowanego „Jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecie”. W tym poradniku dla wszystkich zabieganych znajdziecie poparte badaniami naukowymi opisy negatywnych zjawisk związanych z postępem technologicznym w świecie nieustannych zmian, newsy, ciekawostki, a także porady aż 8 specjalistów HR, edukatorów i coachów.

Więcej pod linkiem: edulider.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031