Twórcy Firefoksa zrobią system operacyjny

26-07-2011, 07:54

Boot to Gecko (B2G) - tak nazywa się nowy projekt Mozilli, w ramach którego ma powstać kompletny system operacyjny umożliwiający korzystanie z aplikacji webowych. Idea wydaje się podobna jak w przypadku Google Chrome OS, ale Mozilla ma zamiar dodać do swojego systemu także szczyptę Androida i prawdziwej mobilności.

Projekt Boot to Gecko (B2G) jest w chwili obecnej na bardzo wczesnym etapie. Właściwie to przedstawiciele Mozilli tylko zarysowali ideę projektu na stronie wiki.

Wiadomo, że Boot to Gecko ma być "kompletnym i samodzielnym systemem operacyjnym dla otwartej sieci". Taki system ma sprawić, że deweloperzy aplikacji webowych będą mogli tworzyć takie programy, które na urządzeniu przenośnym będą działać podobnie jak dziś działają natywne aplikacje na iPhone'a, Androida czy Windows Phone 7.

>>> Czytaj: Mac OS X Lion sprzedany w ponad milionie kopii pierwszego dnia (wideo)

Mozilla liczy zatem na to, że otwarte technologie webowe staną się czymś w rodzaju uniwersalnej platformy mobilnej. Tworząc odpowiedni system operacyjny, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - scalić podzielony rynek aplikacji mobilnych i jednocześnie stymulować rozwój technologii webowych.

Na stronie projektu B2G czytamy, że realizacja idei wymaga  m.in. stworzenia nowych API, które pozwolą na dostęp do takich funkcji systemu i urządzenia, jak funkcje telefoniczne, SMS, kamera, USB, Bluetooth, NFC itd. Ponadto trzeba stworzyć model uprawnień zapewniający, że nowe funkcje będą w sposób bezpieczny dostępne dla stron i aplikacji.

Projekt B2G będzie oczywiście otwarty. Wykorzystane zostaną elementy Androida (m.in. jądro i sterowniki), ale ma ich być tak mało, jak to możliwe. Mozilla chce zapewne zbudować system operacyjny wokół silnika Gecko, ale jej przedstawiciele podkreślają, że nie chcą tworzyć kolejnej osobnej platformy mobilnej. Zależy im na tym, aby nowe aplikacje działały na różnych przeglądarkach i platformach w ramach całej otwartej sieci.

Mozilla mobilizuje teraz własne siły i szuka ekspertów z zewnątrz, którzy mogliby pomóc przy projekcie. Zainteresowani mogą zajrzeć do wątku na grupie dyskusyjnej mozilla.dev.platform.

Drugi Google Chrome OS?

Idea systemu operacyjnego dla aplikacji webowych nie jest nowa. Po raz pierwszy z taką propozycją wyszła firma Google, która stworzyła Google Chrome OS. System ten przyczynił się do wypuszczenia na rynek odchudzonych netbooków, określanych mianem "chromebooków", ale nikt nie traktuje ich poważnie. Można się spotkać z opinią, że Google Chrome OS to ćwiczenie akademickie na temat "czy da się zrobić system ograniczony do przeglądarki?".

Boot to Gecko ma różnić się od Chrome OS. Mozilla chciałaby widzieć swój system na smartfonach i tabletach, podczas gdy Google Chrome jest dostępny tylko na netbookach (jakby nie chciał wchodzić w paradę Androidowi). To robi sporą różnicę. System ograniczony do przeglądarki trudno jest zaakceptować na dużym urządzeniu z klawiaturą, ale na małym ekranie telefonu może prezentować się nieźle.  

>>> Czytaj: Pierwszy smartfon z WP7 Mango już w sierpniu


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy