TVP rozważa użycie Creative Commons

23-04-2009, 12:36

Telewizja Polska rozważa realizację projektu, w ramach którego materiały byłyby dostępne na licencji Creative Commons – powiedział Dziennikowi Internautów przedstawiciel TVP. Zapowiedział też, że już niebawem TVP zmieni sposób publikowania swoich programów w internecie.

W ubiegłym tygodniu Dziennik Internautów informował o tym, że brytyjski nadawca publiczny – BBC – udostępnił program na licencji Creative Commons. Obiecaliśmy wtedy spytać TVP o jej stanowisko wobec podobnego pomysłu.

Dziś p.o. Rzecznika Prasowego TVP Daniel Jabłoński przysłał odpowiedzi na nasze pytania. Zawierają one obiecujące zapowiedzi.

DI: Czy TVP kiedykolwiek rozważała udostępnienie swoich materiałów na tzw. wolnych licencjach, takich jak np. Creative Commons?

TVP: Telewizja Polska rozważa realizację projektu, w ramach którego materiały byłyby dostępne w ramach Creative Commons. Za wcześnie jednak, by określić, kiedy i w jakim kształcie taki projekt zostanie zrealizowany.

DI: Co przekonuje TVP do podjęcia takiego projektu?

TVP: Taki projekt może być atrakcyjny dla użytkowników i ciekawy z punktu widzenia nadawcy. Można w jego ramach inspirować kreatywność użytkowników i angażować ich w treść. Dla nadawcy interesująca jest wiedza dotycząca tego, w jaki sposób użytkownicy skorzystali z udostępnionych treści, co z nich stworzyli.  

DI: Czy TVP ma jakiekolwiek inne plany dotyczące ułatwienia dostępu dla swoich treści przez internet?

TVP: Tak, w najbliższym czasie planujemy wprowadzenie formatu Flash dla materiałów wideo, który ułatwi internautom dostęp do programów TVP w internecie.

DI: Czy TVP ma jakiekolwiek plany dotyczące zmiany podejścia do ochrony praw autorskich, które mogłyby wpłynąć na dostępność jej treści w internecie?

TVP: TVP stara się zapewniać widzom jak najszerszy dostęp do swoich programów w internecie. Jednak ta działalność musi się odbywać w ramach prawa, którego ewentualne zmiany zależą od ustawodawcy, a nie od nadawców.

 

Tutaj warto przypomnieć, że obecnie materiały TVP udostępniane są w formacie ograniczającym możliwość oglądania niektórym internautom. Nadawca jest do tego zmuszony z powodu umów z właścicielami praw autorskich, którzy wymagają zabezpieczeń DRM. Zapowiedzi Daniela Jabłońskiego dają jednak nadzieję na to, że w przyszłości będzie inaczej.


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag TVPtag telewizjatag rozrywkatag Flashtag DRMtag Creative Commons
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy